130 let
Torzo, které zbylo z jihokorejského turistického autobusu po výbuchu.

Torzo, které zbylo z jihokorejského turistického autobusu po výbuchu. | foto: ČTK

Aktualizováno

Korejské turisty na Sinaji napadli islamisté. Hrozí dalšími útoky

Evropa
  •   11:09aktualizováno  18:24
KÁHIRA - K nedělnímu útoku na turistický autobus, při kterém zemřeli tři jihokorejští občané a jeden Egypťan, se přihlásila egyptská islamistická skupina Ansar Bajt al-Makdis. Na svém twitterovém účtu pak vyzvala všechny turisty, aby nejpozději 20. února opustili Egypt.

Po tomto datu chce podle agentury Reuters útočit na všechny, kdo v Egyptě zůstanou. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) však upozornila na to, že velvyslanectví zemí Evropské unie pravdivost zprávy teprve prověřují. V Egyptě je podle asociace asi 1700 českých turistů.

Skupině Ansar Bajt al-Makdis, jejíž název znamená stoupenci svatého města, tedy Jeruzaléma, se přičítá většina útoků na policisty a vojáky spáchaných po loňském svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Skupina, která je inspirována teroristickou sítí Al-Káida, má základnu na poloostrově Sinaj, kde také armáda od poloviny loňského roku vede operace s cílem ji zlikvidovat.

Jihokorejská turistka zraněná během teroristického útoku na Sinaji.

Egyptští policisté na místě výbuchu.

V prohlášení, v němž se skupina přihlásila k atentátu, stojí, že útok spáchal "jeden z hrdinů". "Souvisí to s naší ekonomickou válkou, kterou vedeme proti zrádcovskému režimu," uvádí se v textu. Organizace nedávno pohrozila, že v odvetě za operace egyptské armády proti radikálům zahájí útoky na ekonomické cíle.

"Doporučujeme turistům, aby bezpečně odjeli předtím, než vyprší naše lhůta," uvedli radikálové na Twitteru. Egyptský premiér Házim Bibláví následně ve státní televizi potvrdil, že skupina představuje pro zahraniční návštěvníky hrozbu. Jejím cílem je podle něj "zmařit politickou cestovní mapu směřující k (prezidentským) volbám", které by se v Egyptě měly uskutečnit nejspíš v dubnu.

VÍCE ZDE:

Při útoku v Tabě skupina použila počtvrté od loňského září k operaci sebevražedného atentátníka. Ti předchozí však najeli na své cíle v autech, muž v Tabě měl nálože na těle. Operace v Tabě je také od svržení Mursího první akcí proti turistům. Islamisté Mursího svržení neuznávají a považují ho stále za legitimního prezidenta. Zvolen byl roku 2012 jako kandidát islamistického Muslimského bratrstva.

Na pouť šetřili léta

V autobuse jelo 31 členů jihokorejské presbyteriánské církve, dva jihokorejští průvodci, egyptský řidič a místní průvodce. Mnozí z turistů si na cestu, která měla být poutí po biblických místech, šetřili mnoho let. Mezi mrtvými je jeden z věřících, dva jihokorejští průvodci a egyptský řidič. Čtrnáct Jihokorejců utrpělo zranění.

Pro České turisty podle tajemnice AČCKA Kateřiny Petříčkové stále platí doporučení ministerstva zahraničí z loňského listopadu. Ministerstvo v něm nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově a výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do jeho severní části, a to včetně turistického letoviska Taba.

Islámští radikálové na Sinaji

Napadení jihokorejského autobosu je prvním útokem na turisty na Sinaji od loňského svržení prezidenta Muhammada Mursího. Za jeho vlády na Sinaji začaly působit skupiny radikálních islamistů, avšak zaměřovaly se hlavně na policisty a vojáky. Analytici spekulují, zda je nedělní incident znamením změny strategie islamistů, z nichž mnozí se hlásí k teroristické síti Al-Káida, a zda se nyní tyto skupiny zaměří i na civilisty.

Většina Čechů, kteří jsou nyní v Egyptě, se zdržuje v letoviscích Marsá Alam a Hurgada, asi 200 Čechů je v Šarm aš-Šajchu. Do letoviska Taba již od roku 2012 české cestovní kanceláře lety neorganizují, nicméně například polské cestovní kanceláře lety do Taby neukončily. České cestovní kanceláře se v letoviscích řídí pokyny egyptské turistické policie.

Britská diplomacie v reakci na nedělní útok doporučila svým občanům na sever Sinaje necestovat vůbec a na jih jen v nezbytných případech.

Za Mursího vlády na Sinaji začaly působit skupiny radikálních islamistů, avšak zaměřovaly se hlavně na policisty a vojáky. Analytici spekulují, zda je nedělní incident znamením změny strategie islamistů, z nichž mnozí se hlásí k teroristické síti Al-Káida, a zda se nyní tyto skupiny zaměří i na civilisty.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás