10. února 2015 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tvrdé boje v oblasti Mariupolu: ukrajinská armáda útočí na separatisty

Ukrajinské jednotky na kontrolním stanovišti nedaleko přístavního města... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinské jednotky na kontrolním stanovišti nedaleko přístavního města... | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že zahájila ofenzivu proti proruským separatistům u východoukrajinského přístavu Mariupolu. Povstalci naopak prohlásili, že se jim podařilo zcela obklíčit vládní jednotky v oblasti strategického města Debalceve.

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka navíc rebelové raketovým útokem zasáhli velitelství ukrajinské armády pro operace na východě země, které se nachází ve městě Kramatorsku. Obě strany konfliktu se zřetelně snaží získat maximální část území, aby si zajistily co nejsilnější pozici před plánovaným středečním summitem o ukrajinské krizi v běloruské metropoli Minsku.

Ukrajinský prezident obvinil separatisty z útoku na armádní velitelství a přilehlou obytnou čtvrť, při němž podle něj v Kramatorsku utrpělo zranění mnoho vojáků i civilistů. Místní prokyjevské úřady uvedly, že zahynulo nejméně šest lidí a 15 jich bylo zraněno.

Povstalci bojující s Kyjevem nicméně popřeli, že by nějaké střely na Kramatorsk vypálili, informovala agentura Reuters. „Neprovedli jsme žádné útoky žádným druhem zbraně namířené proti Kramatorsku,“ citovala agentura RIA Novosti představitele v ústředí rebelů v Doněcku.

Boje u Mariupolu

Azovský prapor, který se účastní střetů v oblasti Mariupolu, v úterý na sociálních sítích sdělil, že se mu podařilo dobýt několik vesnic severovýchodně od zmíněného důležitého přístavního města a zatlačit rebely blíž k ruské hranici.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany uvedla, že její šéf Oleksandr Turčynov „je poblíž Mariupolu, kde jednotky Národní gardy prolomily nepřátelskou obranu a přešly do ofenzivy“.

Mluvčí ministerstva obrany proruské samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin to ale odmítl s tím, že boje v regionu pokračují a povstalci neustoupili.

Takhle to vypadá na místě, kam 24. ledna dopadaly rakety a zabily jedenatřicet...
Takhle to vypadá na místě, kam 24. ledna dopadaly rakety a zabily jedenatřicet...

Basurin již v pondělí večer také prohlásil, že separatisté zcela obklíčili vládní oddíly bránící se v centru důležité železniční a silniční křižovatky Debalceve a jejím bezprostředním okolí. Povstalci tvrdí, že město, o něž sváděli s vládními jednotkami bitvu posledních několik týdnů, odřízli od klíčové dopravní komunikace. Podle Kyjeva se o příjezdovou silnici stále bojuje.

K TÉMATU:

Ruská agentura TASS v úterý napsala, že podle OSN zůstává v městě Debalceve, které je bez dodávek elektřiny a vody, asi 5000 civilistů, převážně rodin s dětmi a senioři.

V Minsku se mají ve středu sejít vůdci Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa k jednáním o ukončení bojů na východní Ukrajině. Summit v úterý v hlavním městě Běloruska připravují představitelé Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), zastoupeni mají být i povstalci.

Lidovky.cz, ČTK