Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Práce pro silné povahy. Policisté u kamionu smrti potřebovali psychology

Těla jsou odvážena pryč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těla jsou odvážena pryč. | foto: Reuters

PRAHA V rakouském Burgenlandu je od neděle nasazen tým specialistů s úkolem identifikovat 71 mrtvých uprchlíků z kamionu smrti. Policisté, kteří se zúčastnili čtvrtečního zásahu u kamionu odstaveného na dálnici A4, prožívali extrémní psychickou zátěž. Po boku jim stáli psychologové.

V sobotu podvečer sdělil policejní ředitel Burgenlandu Hans Peter Doskozil, že identifikaci provede tzv. DVI-tým (Desaster Victim Identification), píše rakouský server BVZ.

„Od zítřka (tj. neděle) začne s prací dvacetihlavý tým, který se pokusí těla identifikovat,“ upřesnil Doskozil. Členové týmu jsou podle jeho slov speciálně vzdělaní kolegové, kteří vyjíždějí v krizových a katastrofických situacích (například při tsunami v roce 2004).

Jsou do té míry vzdělaní, že umí zajistit DNA materiál tak, že dokážou provést identifikaci i zpětně (třeba i po pohřbu). „Tato práce začne zítra (tj. v neděli) a podpoří nás při ní i policisté z jiných spolkových zemí,“ sdělil Doskozil.

Kromě identifikace DNA se budou vyhodnocovat také mobilní telefony, „protože v nich jsou kontakty, čísla na příbuzné“, doplnil Doskozil. 

Psychická zátěž

71 mrtvých bylo nalezeno 27. srpna 2015 v kamionu odstaveném na dálnici A4 a policisté, kteří při jeho prohledávání zasahovali, byli těžce psychicky poškozeni, stojí na webu rakouského ministerstva vnitra.

„Když má smůlu, zažije policista něco takového jen jednou v životě,“ řekl Claus Polndorfer, vedoucí psychologické služby na ministerstvu. „Takové nasazení se nedá srovnat s žádným jiným. Proto je psychologická péče zvlášť důležitá.“

Nasazení policisté měli při zásahu po boku tzv. „Peer Supports“, tedy kolegy vzdělané v psychologii. Proškolený personál stál při zásahu coby kontaktní osoba a udržoval kontakt s policisty v akci. Experti ujistili, že si nasazení policisté mohli udělat pauzu a měli vyhrazeno místo k ústupu.

Těla se postupně odvezou k dalšímu vyšetřování.
Ke kamionu přijíždějí vozy určené k přepravě těl.

Nasazení nadále zůstávají i policejní psychologové. Jsou k dispozici policistům i pro nadcházející čas. „Některé reakce se objeví až několik dní poté,“ upozorňuje Polndorfer. 

Policisté mohou využít individuálního nebo skupinového sezení. Polndorfer také doporučuje, aby si policisté vzájemně vyměňovali své zkušenosti. „Každý ten zásah prožívá jinak,“ vysvětluje. „Při rozhovoru s ostatními zúčastněnými si může k prožitému vytvořit odstup.“

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!