Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší skok v počtu nakažených koronavirem mimo Čínu. Na výletní lodi přes noc přibylo 99 infikovaných

Loď Diamond Princess u japonských břehů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Diamond Princess u japonských břehů. | foto: ČTK/AP

Washington/Canberra/Tokio U 14 Američanů evakuovaných v neděli z výletní lodi Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v přístavu v Jokohamě, se prokázala nákaza novým typem koronaviru. S odkazem na americké úřady o tom informovala agentura AFP.

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, v pondělí se k nim připojila Austrálie.

Japonsko v pondělí potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu. Počet nakažených cestujících a členů posádky tak vzrostl na 454, informovala agentura AP. 

Autobus odjíždí z místa, kde kotví loď Diamond Princess
Pasažéři z karantény na lodi Diamond Princess.

V Japonsku se koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, infikovalo už víc než 510 lidí, přičemž většina případů je registrována právě na zmíněném luxusním plavidle, na jehož palubě bylo původně přes 3700 osob. Diamond Princess je v současnosti místem, kde je vůbec největší koncentrace případů nemoci COVID-19.

Spojené státy v neděli z lodi evakuovaly asi 340 svých občanů, uvedla agentura AP. Oba charterové lety s pasažéry již přistály v USA, jeden na letecké základně v Kalifornii, druhý v Texasu. Nyní čeká všechny navrátivší čtrnáctidenní pobyt v karanténě na uvedených vojenských základnách.

Podle amerického ministerstva zahraničí se u 14 evakuovaných Američanů nákaza novým typem koronaviru již prokázala. Dotyční, kteří byli započítáni mezi 99 nově nakažených pasažérů z lodi, ale nejevili žádné příznaky choroby a bylo jim umožněno vrátit se do USA. Za letu byli od ostatních cestujících izolováni.

„Během evakuačního procesu, poté, co cestující vystoupili z lodi a zahájili přesun na tokijské letiště, americké úřady dostaly informaci, že 14 pasažérů testovaných před dvěma až třemi dny na nemoc COVID-19 mělo výsledky pozitivní. Tyto osoby byly umístěny do speciální zóny v evakuačním letadle s cílem izolovat je od ostatních cestujících,“ napsalo americké ministerstvo zahraničí.

Na palubě lodi Diamond Princess bylo dohromady kolem 380 Američanů. U více než 40 z nich se nákaza novým koronavirem prokázala již dříve a zůstávají hospitalizováni na japonské pevnině.

Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla v posledních dnech oznámilo několik dalších zemí, v pondělí se k nim připojila Austrálie. Canberra se podle premiéra Scotta Morrisona chystá ve středu evakuovat z Diamond Princess přes 200 svých občanů a blíže nespecifikovaný počet Novozélanďanů. Charterovým letem by se měli přesunout na sever Austrálie, kde stráví dalších 14 dní v izolaci. „Vzhledem k tomu, že se nedávno objevily nové případy (nákazy), nemůžeme si být jistí, že momentálně zdraví lidé na lodi, kteří se budou ve středu vracet, nejsou virem nakaženi,“ prohlásil Morrison.

Japonské úřady nechaly v pátek vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na koronavirus. Své občany chtějí do vlasti dopravit také Kanada, Itálie, Jižní Korea a Hongkong.

Japonsko kvůli šíření nového typu koronaviru v pondělí oznámilo zrušení některých plánovaných masových akcí. Tokijského maratonu, který se má uskutečnit 1. března, se bude smět zúčastnit jen pár stovek elitních běžců. Z veřejnosti se do závodu nebude moci přihlásit nikdo. Organizátoři původně očekávali účast asi 38 tisíc sportovců.

Omezeny byly i veřejné oslavy 60. narozenin císaře Naruhita, který loni 1. května převzal od svého otce panovnické povinnosti. Císař Naruhito a císařovna Masako měli podle původních plánů pozdravit davy v neděli dopoledne z balkonu svého tokijského paláce. „Vzhledem k riziku šíření viru jsme se rozhodli zrušit tuto veřejnou akci, kterou každoročně navštěvuje množství lidí,“ uvedl císařský palác. Narozeninový projev předchozího císaře Akihita, který loni abdikoval, si v prosinci 2018 přišlo poslechnout 82 tisíc lidí.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.