8. prosince 2014 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Airbus se nad Londýnem těsně vyhnul srážce s dronem

Největší dopravní letoun světa Airbus A 380 pojme až 180 pasažérů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší dopravní letoun světa Airbus A 380 pojme až 180 pasažérů. | foto: Istanbul Airshow

LONDÝN Na největším londýnském letišti Heathrow se v červenci prý málem srazilo osobní letadlo s bezpilotním letounem. S odvoláním na oficiální vyšetřovací zprávu leteckého úřadu o tom v neděli informoval list The Sunday Times.

Malý bezpilotní letoun, takzvaný dron, se pohyboval údajně ve výšce 213 metrů. Pilot Airbusu A320, který běžně pojme až 180 cestujících, zpozoroval dálkově řízené letadélko při přistání. Na radaru se prý ale neobjevilo. Zabránit střetu se mu údajně podařilo na poslední chvíli. Vyšetřovací zprávu se všemi podrobnostmi letecký úřad zveřejní v pátek.

Počet dronů ve vzdušném prostoru se v posledních několika letech výrazně zvýšil. V Británii jsou prý letos dokonce jedním z vánočních hitů. Některé modely bezpilotních letadélek se dají pořídit už za 30 liber (asi 1000 korun).

K TÉMATU:

Na nebezpečí střetu dronů s letadly nedávno upozornil také americký úřad pro bezpečnost leteckého provozu. Jen od června do listopadu zaznamenal po celém území USA prý až 25 případů, kdy dron do letadla téměř narazil. Podle odborníků na letectví je jen otázkou času, kdy bezpilotní letoun způsobí nějakou vážnou nehodu.

Lidovky.cz, ČTK