26. listopadu 2018 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U Nového Zélandu uhynulo 145 kytovců. Záchranu zkomplikovala izolovanost místa i nedostatek lidí

U Nového Zélandu uhynulo 145 kulohlavců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Nového Zélandu uhynulo 145 kulohlavců. | foto: Reuters

WELLINGTON Všech 145 kulohlavců, kteří uvízli u odlehlé pláže na jihu Nového Zélandu, uhynulo, oznámily místní úřady. Nález kytovců u ostrova Stewart oznámil v sobotu večer jeden turista. V tu dobu už byla polovina zvířat mrtvá a zbylé kusy záchranáři podle agentur utratili, protože byly ve špatném stavu a místo nálezu těžko dostupné.

„Pravděpodobnost, že by se ostatní kulohlavce podařilo dostat do vody, byla velice malá,“ řekl podle agentury AFP Ren Leppens z ministerstva, které má na Novém Zélandu na starosti ochranu životního prostředí a historického dědictví. Záchranu kytovců podle něj komplikovala jak izolovanost místa, tak nedostatek personálu a zhoršení stavu zvířat.

Nový Zéland patří k zemím, kde kulohlavci, druh podobný delfínu, uvíznou často. Místní úřady řeší zhruba 80 takových případů za rok, většinou ale jde o jednotlivce. Přesné příčiny tohoto jevu jsou podle AFP neznámé. Mohou být mezi nimi nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace.

Nejhorší případ se datuje do roku 1918, kdy na Chathamských ostrovech uvízlo 1000 kulohlavců. V roce 1985 na Aucklandských ostrovech zaznamenali uvíznutí 450 zvířat. Kulohlavci dorůstají do délky 7,5 metru a v novozélandských vodách se vyskytují v hojném počtu.

ČTK