11. října 2013 19:15, aktualizováno 12. 10 7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U Sicílie ztroskotala další loď s imigranty: zahynuly desítky lidí, mezi nimi i děti

U Sicílie se převrhla další loď s imigranty. Zahynuly desítky lidí, mezi nimi i děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Sicílie se převrhla další loď s imigranty. Zahynuly desítky lidí, mezi nimi i děti. | foto: ČTK

ŘÍM Další ztroskotání lodě se zhruba 250 běženci nedaleko italského ostrova Lampedusa si v pátek vyžádalo několik desítek mrtvých. Více než 200 lidí se podařilo zachránit, informovala italská tisková agentura ANSA, která bez bližších podrobností psala až o 50 mrtvých. Mezi oběťmi je asi desítka dětí. Informace o národnosti uprchlíků zatím nejsou k dispozici.

Podle agentury AP se několika záchranným plavidlům podařilo vylovit z vody 221 živých lidí. Maltský premiér potvrdil úmrtí 27 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Na pomoc běžencům vyrazila plavidla italského i maltského námořnictva a vrtulníky poté, co ztroskotané plavidlo mezi Maltou a Sicílií spatřila posádka maltského vojenského letounu, která požádala o pomoc také Itálii. Záchranáři trosečníkům shazovali plovací vesty.

Maltský premiér Joseph Muscat informoval o tom, že se na palubu maltské lodi podařilo dostat 150 přeživších. Italská loď zase podle vední italského námořnictva zachránila životy 56 lidem, zatímco rybářský člun vylovil dalších 15 lidí.

Loď s uprchlíky se potopila v Sicilském průlivu zhruba 130 kilometrů jihovýchodně od italského ostrova Lampedusa. Neštěstí se stalo ve vodách, v nichž má odpovědnost za pátrání po běžencích a jejich záchranu Malta.

Migranti prchají do Evropy přes Středozemní moře. Na snímku loď s uprchlíky v...

U břehů italského ostrova Lampedusa již zahynulo na stovku migrantů z Afriky. Jiní přežili, jako tito muži

U Lampedusy se minulý týden odehrála jedna z největších tragédií tohoto druhu, když ztroskotala loď s africkými běženci. Na palubě bylo 545 lidí, převážně ze Somálska a Eritreje, a podle aktuální bilance nejméně 328 z nich utonulo. Skutečný počet obětí však pravděpodobně dosáhne až 363. Kvůli této nehodě se Evropská unie rozhodla pomoci Itálii zvládat příliv uprchlíků.

"Potvrzení nouzové situace"

Nové neštěstí v Sicilském průlivu je "dramatickým potvrzením nouzové situace", jíž Itálie čelí, prohlásil italský premiér Enrico Letta. Ten chce téma podle vládních zdrojů nastolit na příštím summitu EU. (více čtěte ZDE.)

Většina běženců míří k italským břehům ze zemí subsaharské Afriky. V posledním roce však dramaticky narostl počet Syřanů, kteří kvůli změně politických poměrů v Egyptě prchají ze země, kam se uchýlili před občanskou válkou ve své domovině.

Lidovky.cz, ČTK