25. května 2017 10:05, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německý deník uvedl, že Abedi letěl před útokem přes Prahu. Není to pravda, říká Chovanec

Pravděpodobný útočník z Manchesteru Salman Abedi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravděpodobný útočník z Manchesteru Salman Abedi. | foto: Twitter: @JCos01

BERLÍN/PRAHA Salman Abedi, který je podezřelý ze sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru, minulý týden ve čtvrtek letěl z Libye přes Prahu do Německa, uvedl dopoledne německý list Der Tagesspiegel s odvoláním na německé bezpečnostní zdroje. Po půl páté odpoledne však ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že tato informace je nepravdivá.

Sebevražedný atentátník, který v pondělí v britském Manchesteru zabil 22 lidí, přiletěl do Británie z Libye přes Německo a Turecko. Informují o tom ve čtvrtek německá i další zahraniční média s odvoláním na německé a turecké policejní zdroje. Nezmiňují tak dřívější informaci německého listu Der Tagesspiegel, podle níž útočník letěl přes Prahu. To už popřel i český ministr vnitra Milan Chovanec.

Dvaadvacetiletý Salman Abedi, který se narodil v Manchesteru libyjským rodičům, přiletěl před pondělním útokem z německého Düsseldorfu. Tam dorazil minulý týden z Istanbulu. Turečtí činitelé uvedli, že v Istanbulu jen přestupoval a že let původně zahájil v libyjském Tripolisu.

Chovanec uvedl ve čtvrtek po půl páté na svém Twitteru: „Od zahraničních partnerů známe leteckou trasu osoby zmiňované médii v souvislosti s útokem v Manchesteru. Mohu potvrdit, že informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá.“

25.května 2017 v 16:37, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 16:44

2/3 Mohu potvrdit, že informace, že by tato osoba letěla přes Prahu, není pravdivá.

Ministr to uvedl na základě poznatků, které ve čtvrtek tuzemské bezpečnostní složky získaly od zahraničních partnerů. České bezpečnostní složky tuto informaci neměly a přes den jí prověřovaly.

Německé úřady vyšetřují, zda měl Abedi vazby na německé extremisty. Není jasné, jak dlouho Abedi v Německu pobýval a jestli se zde s někým setkal, uvádí deník. V Düsseldorfu mohl podle něj jen přestupovat a celou dobu se zdržovat v tranzitním prostoru letiště.

Server Focus připomíná, že jeho jméno nebylo na žádném seznamu mezinárodně hledaných nebo sledovaných osob. Web také uvádí, že Abedi byl v Německu v minulosti přinejmenším ještě jednou, a to v roce 2015, kdy z Frankfurtu nad Mohanem odletěl do Británie. Předtím byl zřejmě na výcviku v Sýrii.

Vzpomínka na oběti teroristického útoku v Manchesteru.
Trafalgar Square.

Kolem pohybu Abediho však panuje řada nejasností. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před atentátem v Libyi, odkud pochází jeho rodina. Bezpečnostní činitelé nyní pátrají, zda se v této severoafrické zemi nesetkal s příbuznými nebo osobami z takzvaného Islámského státu, který se k útoku v Manchesteru přihlásil. Prověřuje se také, z jakého letiště Abedi odcestoval do české metropole.

Podle zdrojů televize Sky News však byli v Berlíně zadrženi čtyři islámští extrémisté.

Nejasností o pohybu Abediho ale zůstává více. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před útokem v Libyi, odkud pochází jeho rodina. Bezpečnostní činitelé nyní pátrají, zda se v této severoafrické zemi nesetkal s příbuznými nebo osobami z takzvaného Islámského státu, který se k útoku v Manchesteru přihlásil. Prověřuje se také, z jakého letiště Abedi odcestoval do české metropole.

Podle stanice Sky News měl Abedi vazby na manchesterskou buňku teroristické organizace Islámský stát (IS) a dobře se znal s jedním z nejaktivnějších místních náborářů IS Raphaelem Hosteym. Server se odvolává na zdroje z protiteroristických úřadů.

Abedi podle Sky News vyrůstal ve stejném bytovém komplexu jako skupina mladých mužů, kteří se vzájemně radikalizovali. Někteří z nich odjeli do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS. S Hosteym, který údajně financoval mnoho rekrutů IS, navštěvoval Abedi stejnou mešitu. Hostey byl patrně zabit loni v Sýrii, uvádí Sky News.

Server také přinesl záběry z bezpečnostní kamery v obchodním domě v Manchesteru, na nichž je podle něj zachycen Abedi minulý pátek krátce poté, co si koupil batoh použitý při útoku.

Při pondělním sebevražedném útoku v Manchesteru zahynulo vedle atentátníka 22 osob a téměř 60 lidí utrpělo zranění - řada z nich je v kritickém stavu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz