• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Ruský dron zasáhl obytnou budovu v Kyjevě. (30. května 2023)

Ruský dron zasáhl obytnou budovu v Kyjevě. (30. května 2023) | foto: Reuters

Každý čtvrtý Ukrajinec chce po škole emigrovat. Šťastné zítřky vidí jen polovina

Svět
  •   22:33
Zhruba každý čtvrtý mladý Ukrajinec chce po dokončení školy odejít do zahraničí. V městských oblastech má takový úmysl 31 procent studentů. Optimistickou budoucnost vidí 52 procent mladých. Vyplývá to z průzkumu ukrajinské společnosti Vox Populi pro charitativní organizaci Saved.

Zatímco 53 dnešních ukrajinských studentů chce ve své vlasti po škole zůstat, 26 procent chce odejít do zahraničí. Dvacet procent mladých respondentů se ještě nerozhodlo, kde chtějí žít. Z těch, kteří chtějí zůstat na Ukrajině, uvedlo 23 procent studentů, že chtějí změnit místo bydliště.

Zatímco v městských oblastech tvoří podíl studentů toužících po životě v zahraničí 31 procent, ve venkovských oblastech je to 16 procent.

Průzkum také ukázal, že budoucnost vidí optimisticky 83 procent učitelů a 70 procent rodičů, zatímco dospívajících s optimistickým pohledem do budoucnosti je 52 procent. Čtyřiadvacet procent jich vyjádřilo pesimismus ohledně budoucnosti samotné Ukrajiny.

Průzkum se uskutečnil mezi 1397 studenty staršími 14 let a dotazováno bylo také 1288 jejich rodičů a 1141 učitelů po celé Ukrajině. Více než třetina dotazovaných byla z frontových regionů. Ukrajina už téměř dva roky čelí ruské invazi.

V Evropské unii nyní žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců před ruskou agresí na Ukrajině přijaly Německo, Polsko a Česká republika, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370 000 lidí, vyplývá z údajů evropského statistického úřadu Eurostat k 31. prosinci 2023. Nejvíce Ukrajinců v přepočtu na velikost populace přijala ze všech zemí EU Česká republika.

Tazatelé z Vox Populi rovněž zjistili, že ve frontových regionech pokračuje výuka 81 procent studentů on-line, zatímco na západě Ukrajiny se výuka z domova „převážně nebo vždy“ týká 64 procent studentů. Drtivá většina, respektive 87 procent, učitelů uvedla, že se po ruské invazi zvýšila jejich pracovní zátěž. Třiašedesát procent učitelů z celé Ukrajiny zároveň uvedlo, že studijní výsledky jejich svěřenců se za invaze zhoršily.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz