21. července 2019 8:08, aktualizováno  13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinci hlasují o novém složení parlamentu. Favoritem je strana prezidenta Zelenského

Volodymyr Zelenskyj se svými příznivce v Pripraji, kde slavnostně představil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volodymyr Zelenskyj se svými příznivce v Pripraji, kde slavnostně představil... | foto: AP Photo

KYJEV Za prozatím nepříliš velkého zájmu voličů se na Ukrajině konají předčasné parlamentní volby. Velkým favoritem voleb je strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského, která ve všech dosavadních průzkumech překonávala své soupeře o desítky procent. Zelenskyj k prosazení svých zamýšlených změn v zemi potřebuje silný mandát, což znamená nové složení zákonodárného sboru.

Zelenskyj po odevzdání svého hlasu novinářům řekl, že po volbách hodlá jít do koalice pouze s představiteli nových politických sil. „Chci vidět nové tváře. Nevidíme koalici s nikým ze staré vlády,“ prohlásil. Se kterou konkrétní politickou formací by chtěl spolupracovat, nesdělil, aby neporušil volební zákon. Dodal, že vybráno již má. 

Pokud jde o budoucího premiéra, tak řekl, že nemusí jít nezbytně o člověka spojeného s politikou. „Asi se to některým nemusí líbit, ale myslím si, že takový člověk by měl být ekonom. Chtěl bych, aby to byla nezávislá osoba,“ poznamenal Zelenskyj.

Kromě toho také zdůraznil, že mezi prvními návrhy zákonů bude novému parlamentu předložen zákon o zbavení poslanecké imunity. „Musíme konečně zrušit nedotknutelnost,“ řekl.

Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj se svými příznivce v Pripraji, kde slavnostně představil...

Předvolební průzkumy ukázaly, že kolem 50 procent Ukrajinců, kteří jsou odhodláni jít hlasovat, podpoří stranu zatím politicky nezkušeného prezidenta. Vzhledem ke složitému volebnímu systému to však automaticky neznamená, že Sluha národa v zákonodárném sboru, Nejvyšší radě, získá většinu. První odhady výsledků se očekávají záhy po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ, předběžné výsledky pak zhruba o tři hodiny později.

Na základě stranických kandidátek bude zvoleno jen 225 poslanců, zatímco o zbylých 225 se má rozhodnout v jednomandátových volebních okruzích. Volit se jich ale bude jen 199, protože ve dvou povstaleckých oblastech, doněcké a luhanské, které jsou mimo kontrolu ukrajinských úřadů, se nehlasuje.

Ústřední volební komise v poledne oznámila, že během prvních čtyř hodin hlasování odvolilo 13,61 procenta ze 30 milionů registrovaných voličů. Zelenskyj v květnu ve volbě hlavy státu porazil svého předchůdce Petra Porošenka. Nyní potřebuje získat podporu i v Nejvyšší radě, v níž doposud seděli převážně stoupenci dosavadního vedení země. Proto se rozhodl co nejdříve uspořádat parlamentní volby, které by se v řádném termínu měly konat až za tři měsíce.

Vedle strany Zelenského by se měla do parlamentu jasně dostat ještě proruská Opoziční platforma, které sondáže přisuzovaly deset až 15 procent hlasů. Své poslance by měli mít i Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka, strana Hlas populárního rockera Svjatoslava Vakarčuka a politická formace Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Do voleb se přihlásilo 22 politických stran a dalších formací.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.