Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská policie řešila masové nepokoje. Demonstranti protestovali proti evakuovaným z Wu-chanu

Demonstranti ve městečku Novi Sanžary na Ukrajině protestují proti rozhodnutí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti ve městečku Novi Sanžary na Ukrajině protestují proti rozhodnutí... | foto: Valentyn OgirenkoReuters

Kyjev Ukrajinská policie zadržela v noci na pátek 24 lidí během potyček s obyvateli městečka Novi Sanžary. Oznámil to v pátek list Ukrajinska pravda. Demonstranti protestovali proti rozhodnutí úřadů, které v tamním sanatoriu umístily do karantény Ukrajince a další lidi evakuované z čínského města Wu-chan.

Ten je považován za místo, odkud se začal šířit nový typ koronaviru. Ve snaze uklidnit situaci se ministryně zdravotnictví rozhodla přidat se ke krajanům zavrženým v karanténě.

„Nakonec (demonstranti) vytvořili nepovolené barikády. Zapálili ohně, aby zabránili policistům a autobusům v přístupu do sanatoria. V důsledku to přerostlo v otevřenou agresi. Začali házet kameny a vše, co jim padlo do rukou. Policie přijala všechna opatření, aby ukončila masové nepokoje,“ prohlásil policejní prezident Ihor Klymenko.

Policie zasahuje proti demonstrantům ve městečku Novi Sanžary na Ukrajině,...
Demonstranti ve městečku Novi Sanžary na Ukrajině protestují proti rozhodnutí...

Policie si nakonec přístup do sanatoria vynutila. Při potyčkách s demonstranty bylo podle policie zraněno devět strážců zákona.

Ve čtvrtek do Charkova na východě Ukrajiny přiletělo z Wu-chanu celkem 72 lidí: 45 Ukrajinců a 27 cizinců. Čtyři lidi s příznaky infekce nepustili do letadla, dodal.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek slíbil Ukrajince, která zůstala ve Wu-chanu kvůli svému psu, že najde způsob, aby se mohla vrátit domů. „Vím, že jste zůstala, protože psa nevzali na palubu (letadla s evakuovanými)... Nenecháme vás tam,“ uvedl šéf státu podle agentury Interfax.

Nemoc způsobená novým typem koronaviru si už vyžádala více než dvě tisícovky životů a nakažených je více než 75 tisíc lidí.

Ukrajinská ministryně zdravotnictví Zorjana Skalecká ve snaze rozptýlit obavy z nákazy a uklidnit situaci ohlásila, že se osobně přidá k evakuovaným v karanténě. „Strávím spolu s nimi následujících 14 dní v jednom prostoru a za stejných podmínek. Doufám, že má přítomnost uklidní jak ty, co jsou v sanatoriu, tak i ostatní,“ uvedla ministryně podle agentury Interfax. „Ti lidé jsou naši krajané, nejsou cizí,“ dodala.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!