11. září 2017 22:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina stíhá gruzínského exprezidenta. S pomocí stoupenců nelegálně vstoupil do země

Michail Saakašvili přes zákaz překročil ukrajinskou hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Saakašvili přes zákaz překročil ukrajinskou hranici. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská policie zahájila trestní stíhání bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho a skupiny jeho stoupenců, kteří v neděli exprezidenta přes odpor policie dopravili na ukrajinské území. Policie to v úterý oznámila na svých webových stránkách. Saakašvilimu, kterého prezident Petro Porošenko zbavil ukrajinského občanství, podle agentury Unian hrozí až pět let vězení.

Saakašvili se v neděli dvakrát neúspěšně pokusil o přechod polsko-ukrajinských hranic, než ho dav jeho stoupenců prakticky na rukou přenesl na ukrajinské území na polsko-ukrajinském hraničním přechodu Medyka-Šehyni. Stoupenci gruzínského politika přitom prorazili policejní kordon a zranili údajně 11 policistů a pět pohraničníků.

Saakašvili, kterého v roce 2015 Porošenko jmenoval gubernátorem Oděské oblasti, se loni s prezidentem rozešel a založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Hlavu státu tvrdě kritizuje za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem. Po přechodu hranice se Saakašvili v neděli večer uchýlil do západoukrajinského Lvova.

Jeho jednání v neděli ostře kritizoval předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman, který incident na přechodu Šehyni označil za útok proti ukrajinské státnosti. „Zvlášť těžkou odpovědnost nesou ti, kdo si dovolili vztáhnout ruku na naše chlapce, kteří chrání vlast a její hranice,“ napsal Hrojsman na Facebooku.

Starosta Lvova Saakašviliho přivítal

Saakašvili naopak tvrdí, že se na Ukrajině ocitl legálně a že mu policisté na hraničním přechodu ukradli cestovní pas. Na tiskové konferenci podle serveru 112.ua požadoval „ochranu před ukrajinským státem“ a vyjadřoval údiv nad „hysterií“ kolem jeho případu.

Pro Lvov, který je tradiční baštou ukrajinských národovců a počínání Porošenka sleduje s rostoucí nedůvěrou, se příjezd Saakašviliho stal velkou událostí. Okázalou večeři pro bývalého oděského gubernátora v neděli uspořádal lvovský starosta Andrij Sadovyj, tělesnou ochranu Saakašviliho zajišťují veteráni dobrovolnického praporu Donbas, kteří na východě země bojovali proti proruským separatistům. O dalším postupu se nyní Saakašvili radí se svými spolupracovníky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz