21. prosince 2017 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská tajná služba zatkla ruského špiona ve vládních kruzích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Příslušník SBU kontroluje bezpečnost v síni kyjevského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník SBU kontroluje bezpečnost v síni kyjevského parlamentu. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská kontrarozvědka odhalila ruského špiona, který pracoval v úřadu předsedy vlády Volodymyra Hrojsmana. Podle kyjevských médií pracovníci Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) vyzvědače zadrželi ve středu.

Úřady nic bližšího k zadrženému nesdělily. Zpravodajský web Ukrainski novyny ale s odvoláním na nejmenovaný zdroj v bezpečnostních orgánech napsal, že se jedná o Stanislava Ježova, zástupce vedoucího protokolu premiéra Hrojsmana. Na starosti měl tlumočení při setkáních se zahraničními delegacemi.

O zatčení špiona informoval na Facebooku sám Hrojsman. Provinilce nejmenoval, napsal jen, že tento „činitel ze sekretariátu vlády pracoval dlouhou dobu pro nepřítele státu“.

SBU ve svém prohlášení k případu sdělila, že tento člověk byl naverbován ruskými agenty při cestách do zahraničí. Pro Rusko shromažďoval informace o aktivitách vlády. Později SBU upřesnila, že vládní tlumočník Stanislav Ježov poskytoval Rusům informace o premiérových zahraničních cestách a jednáních. „Na rozdíl od špionáže tato forma vlastizrady nevyžaduje, aby informace poskytované cizím rozvědkám obsahovaly státní tajemství,“ poznamenal zástupce náčelníka hlavní vyšetřovací správy SBU Vitalij Majakov.

Tajná služba podle listu Ukrajinska pravda varovala Hrojsmana, že jeho tlumočník pracuje pro Rusy, a to několik měsíců před tím, než podezřelého zatkla.

SBU ve čtvrtek také ohlásila zadržení ruského špeha ve vlastních řadách, a to v hodnosti podplukovníka, který „předával služební informace zástupcům agresora“ a „poskytoval ruským tajným službám pomoc při výzvědné a podvratné činnosti na úkor národní bezpečnosti Ukrajiny“. Důstojníka prý usvědčuje korespondence s nepřítelem, odhalená v jeho počítači a tabletu.

Bývalé sovětské republiky Ukrajina a Rusko byly i po rozpadu SSSR spojenci. To se však prudce změnilo po sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, zabrání Krymu Ruskem v roce 2014 a propuknutí ozbrojené vzpoury proruských separatistů na východě Ukrajiny podporovaných Moskvou i vojensky.

ČTK
  • 22Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz