5. srpna 2017 10:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinské děti se o prázdninách připravují na válku. Pod vedením ultrapravicového Azovu

Na táboře, který se pořádá poblíž Kyjeva, se děti učí základní dovednosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na táboře, který se pořádá poblíž Kyjeva, se děti učí základní dovednosti... | foto: ČTK

KYJEV Místo koupání a hraní volejbalu strávily stovky dětí ve válkou rozštěpené Ukrajině letošní léto rozborkou a sborkou útočných pušek kalašnikov a zdokonalováním se v umění války. Poté, co vražedný konflikt na východě vstoupil do třetího roku, někteří rodiče se starají o to, aby jejich děti byly připraveny bojovat proti proruským separatistům, napsala agentura AP.

V bojích mezi Ruskem podporovanými separatisty a vládními jednotkami na východě Ukrajiny bylo od roku 2014 zabito skoro 10.000 lidí a navzdory tomu, že má platit příměří, prakticky denně stále umírají či jsou zraňováni vojáci i civilisté.

Členové dobrovolnického praporu Azov, kteří prosluli svými krajně pravicovými názory a válčením na východní frontě, vypracovali dvoutýdenní polovojenský program pro děti. Výcvik v sedmi táborech po celé zemi už absolvovalo více než 850 dětí.

Velitelé Azova důrazně odmítají obviňování z neonacismu.

Azov, který je formálně součástí Ukrajinské národní gardy, spadající pod ministerstvo vnitra, je de facto soukromá armáda, kterou původně platil oligarcha Ihor Kolomojskyj. Současné zdroje financování nejsou známé a jednotka tvrdí, že spoléhá na soukromé dary.

Jednotka pořádající tábor čelí nařčení z mučení

Členové jednotky čelili mnoha obviněním z porušování lidských práv ve válečné oblasti. Mezinárodní organizace Human Rights Watch a Amnesty International ve společné zprávě loni uvedly, že získaly důvěryhodná svědectví o mučení a „dalších ohavných zločinech“, kterých se dopouštějí ukrajinské dobrovolnické jednotky včetně Azova.

Výcvik, který se zaměřuje na bojové sporty a tělesná cvičení, je prosáknut nacionalistickými idejemi.

„Ukrajino, svatá otčino hrdinů, vstup do mého srdce!“ zpívá při vztyčování ukrajinské vlajky stovka dětí v maskovacích uniformách v táboře kousek od Kyjeva. Každé z nich přitom na srdci drží ruku sevřenou v pěst.

Velitelé Azova důrazně odmítají obviňování z neonacismu. Znak jednotky se ovšem výrazně podobá heraldickému znaku vlčí hák (Wolfsangel), který za druhé světové války široce používaly nacistické divize. Azov však tvrdí, že jde o protnutá písmena „N“ a „I“ znamenající „národní idea“.

‚Děti sílí a ukázní se‘

Krajně pravicové názory ale neděsí rodiče, kteří obvykle platí ekvivalent 120 dolarů (asi 2650 Kč), aby jejich dítě strávilo dva týdny s tetovanými bojovníky, běhalo po lese s atrapami pušek a dělalo kliky.

„Děti zde zesílí a ukázní se,“ tvrdí Iryna Švecová, matka třináctiletého chlapce, který se zúčastnil tábora u Kyjeva.

Mnoho rodičů říká, že jim dělá dobře vědomí, že jejich děti jsou dobře připraveny na život v zemi, která je ve válce.

Anton Krjuk, otec dvanáctiletého hocha, který byl na táboře v červenci, doufá, že jeho dítě nebude muset jít do války na východě. Zároveň ale říká: „Dokud toto šílenství s Ruskem neskončí, měl by vědět, jak bránit svou vlast. Můžeme se spoléhat jen na sebe.“

ČTK

Najdete na Lidovky.cz