Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kaštanový Kyjev. Vyrazte do ukrajinské metropole na kostely, Majdan či povalování u Dněpru

Cestování

  6:28
KYJEV/PRAHA - Do Kyjeva je údajně nejlepší vyrazit na jaře, kdy kvetou kaštany, které jsou v „matce ruských měst” rozesety v každém koutu. Příjemnou návštěvu ale slibují i jiná roční období. Za teplých dnů je třeba možné se smočit v Dněpru a lenošit na místních písčitých plážích.

Chrám svaté Žofie. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Do Kyjeva se na rozdíl od jiných evropských hlavních měst příliš turistů nehrne. Přesto má toho spoustu co nabídnout. Krom kaštanů zdobí tvář města také zlaté věže a pestrá omítka místních kostelů a klášterů v čele s chrámem svaté Žofie. Zážitek ale slibuje i návštěva Kyjevskopečerské lávry, kláštěrního komplexu, který byl v roce 2007 zvolen jako jeden ze sedmi divů Ukrajiny.

Kyjevskopečerská lávra.

Když se řekne Kyjev, spousta lidí si vybaví zprávy z roku 2013 a 2014, které zaplavily světová média. Po barikádách a ozbrojencích ale už dnes nejsou žádné památky. Situaci připomíná pouze jeden z tamních domů přikrytý plachtou s obřím nápisem - Svoboda je naše náboženství. Podzemí nejznámějšího ukrajinského skrývá obchodní centrum i řadu stánků s kávou, mléčnými koktejly, vaflemi a suvenýry.

Majdan nezávislosti v Kyjevě.

Svou historii si Kyjev připomíná nejen v pravoslavných kostelech ale i muzeích. Příkladem může být muzeum připomínající Černobyl nebo II. světovou válku. Na pravém břehu Dněpru se nad Kyjevem tyčí vskutku monumentální socha Matka vlast. Její okolí doplňují poněkud depresivní vojenské sochy a staré tanky.

Matka Vlast v Kyjevě.
Na ukrajinských bleších trzích je možné sehnat prakticky vše.

Do Kyjeva se však vyplatí vyrazit nejen za architekturou. Stejně jako další ukrajinská města holduje rynkům s čerstvou zeleninou, masem či smetanou. Ujít byste si neměli ani místní kuchyni, jejíž dominantou je zajisté boršč. Za ochutnání stojí také vareniky či pelmeně. Vedle ale nešlápnete ani s krymsko-tatarskou kuchyní plnou čebureků a jantyků.

Autor: