14. července 2014 16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyjev: Náš armádní letoun pravděpodobně sestřelilo Rusko

Proruští separatisté mají k dispozici těžkou vojenskou techniku, kterou je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruští separatisté mají k dispozici těžkou vojenskou techniku, kterou je... | foto: Reuters

MOSKVA/BRUSEL Rusko zve pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na své hraniční přechody Doněck a Gukovo v Rostovské oblasti. Chce tak prokázat svou dobrou vůli, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Kyjev však reagoval obviněním Ruska z palby na ukrajinské cíle.

Přes hraniční přechod u ruského města Doněck vede hlavní komunikace spojující ruskou Rostovskou oblast s východoukrajinským městem Luhansk. Přechod Gukovo se nachází asi 50 kilometrů jižněji. Na ukrajinské straně hranic údajně operují jednotky proruských vzbouřenců, které ukrajinská armáda ostřeluje z granátometů a minometů.

VÍCE ZDE:

"V souvislosti se zhoršením situace na jihovýchodě Ukrajiny, kde Kyjev provádí svou bojovou operaci, ruská strana ve snaze projevit dobrou vůli a nečekajíc na případné příměří zve pozorovatele OBSE do dvou přechodů na rusko-ukrajinské hranici," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo. Pozorovatelé prý mohou do ruských pohraničních postů dorazit "třeba hned zítra".

Ukrajinští vojáci.

Ukrajinští vojáci poblíž Slavjansku.

Sestřelený letoun

Napětí na hranicích dál zvýšilo sestřelení ukrajinského dopravního letounu An-26, při kterém podle nepotvrzených zpráv ukrajinského tisku zahynulo až dvacet lidí. Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej dnes na webu prezidentské kanceláře oznámil, že stroj byl zasažen raketou odpálenou "pravděpodobně" z ruského území. Letoun podle ministra letěl ve výši 6500 metrů, což je příliš vysoko, aby ho zasáhla jakákoli zbraň, které mají ve svém arzenálu separatisté.

Podle vzbouřenců bylo letadlo sestřeleno u ukrajinské obce Izvaryne nedaleko ruského pohraničního města Doněck. Očití svědci prý viděli několik padáků i náklad vyhozený z paluby letadla. Oficiální informace pád letounu potvrdila, pilot se prý katapultoval. Podle ukrajinských médií údajně posádka letadla po sestřelení navázala kontakt s velením ukrajinské armády.

Rusko šikuje u hranic

Vysoký důstojník Severoatlantické aliance v Bruselu novinářům řekl, že Rusko posiluje své jednotky na hranicích s Ukrajinou a soustředilo v pohraničních oblastech přes 10 000 vojáků. O přísunu ruských jednotek k západní hranici už dříve informovalo ukrajinské velení. Podle důstojníka NATO, na jehož informace se odvolává agentura Reuters, se pohyby ruských vojsk při hranicích zvýšily zejména během minulého týdne.

Rusko minulý měsíc vrátilo do kasáren většinu ze 40 000 svých vojáků, které rozmístilo při hranicích s Ukrajinou v reakci na povstání proruských separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti. Nyní se ale počet ruských jednotek znovu zvyšuje. "Podle našich odhadů je v pohraničí 10 000 až 12 000 ruských vojáků," uvedl v Bruselu alianční důstojník.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!