11. července 2014 14:39, aktualizováno  17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za masakr vojáků hrozí Porošenko odvetou: Zaplatíte stovkami životů

Ukrajinští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci. | foto: Reuters

KYJEV Až tři desítky ukrajinských vojáků zahynuly při pátečním raketovém útoku proruských povstalců na východě země. Ukrajinský prezident Petro Porošenko přislíbil, že za dosud největší masakr vojáků od začátku nepokojů zaplatí povstalci stovkami životů. Během armádní ofenzivy v několika posledních dnech zemřelo podle údajů vojska nejméně pět desítek rebelů.

„Za život každého vojáka zaplatí povstalci desítkami a stovkami svých životů. Žádný terorista se nevyhne odpovědnosti, každý dostane, co si zaslouží," řekl Porošenko po mimořádné schůzce bezpečnostních představitelů země. Dodal, že Kyjev "vypátrá a zlikviduje" všechny separatisty odpovědné nejnovější masakr.

Ozbrojení proruští rebelové projíždějí Doněckem (ilustrační fotografie).

Ozbrojení proruští rebelové projíždějí Doněckem.

Boje probíhají především v Doněcké oblasti, rebelové však hlásí oběti armádní palby i z Luhansku. Rusko podle agentury AP oznámilo, že kvůli pokračujícímu násilí dočasně uzavřelo tři důležité hraniční přechody s Ukrajinou.

Obětí může být víc

Při útoku provedeném patrně raketomety Grad zahynulo až 30 vojáků, počet obětí však může vzrůst, řekl na páteční tiskové konferenci poradce ministra vnitra Arsena Avakova Zorjan Škirjak. Armáda předtím informovala o dalších třech mrtvých vojácích, jejichž obrněný vůz najel na minu u přechodu Dovžanskyj na hranici s Ruskem, u něhož již delší dobu probíhají boje. Další příslušník vládních sil zahynul během střetů poblíž města Karlivka v Doněcké oblasti, které je jednou z hlavních bašt v tomto regionu, kde rebelové dosud vzdorují vládní "protiteroristické operaci".

VÍCE ZDE:

Během bojů v několika posledních dnech zahynulo na druhé straně fronty nejméně 50 proruských bojovníků, uvedl armádní mluvčí Vladislav Selezňov. Šlo především o oběti vzdušného bombardování pozic rebelů poblíž ruské hranice.

Separatisté podle RIA Novosti oznámili, že u města Perevalsk asi 30 kilometrů západně od Luhansku sestřelili ukrajinský vojenský letoun. Šéf nikým neuznané Luhanské lidové republiky Vitalij Bolotov mezitím ohlásil, že síly bojující proti Kyjevu brzy budou mít vlastní letectvo. Bez dalších podrobností dodal, že se podařilo ukořistit jedno letadlo.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na proruského gubernátora Donbasu Pavla Gubareva uvedla, že stav ozbrojených sil povstalecké Doněcké lidové republiky se postupně zlepšuje a že k odvodům se tento týden přihlásila asi tisícovka dobrovolníků. Jeden z vůdců povstalců Igor Girkin, který je znám pod pseudonymem Strelkov, tento týden řekl, že Doněck není připraven na obléhání a že město trápí nedostatek bojovníků, což by mohli vyřešit "smluvní vojáci" válčící za žold. "Neprovádíme nucené odvody. Spoléháme na dobrovolníky," dodal Gubarev.

Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý pod krycím...

Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý pod krycím...

Povstalecký vůdce Pavel Gubarev.

Povstalecký vůdce Pavel Gubarev.

Dělostřelci zabili horníky

Konflikt tragicky odnesla rovněž skupina horníků, jejichž autobus v pátek na cestě k dolu Červonopartyzanska u ruských hranic zasáhl dělostřelecký projektil. Zatímco ukrajinská televize hovořila až o pěti mrtvých, ruská agentura ITAR-TASS informovala o 16 zraněných a několika smrtelných obětech. Donbaská důlní společnost po tragédii dočasně uzavřela čtyři své doly v oblasti až do chvíle, než bude zajištěno bezpečí pracovníků.

Rusko, jehož pomoci se rebelové čelící vládní ofenzivě domáhají, ve čtvrtek večer reagovalo na pokračující násilí u hranic tím, že dočasně uzavřelo tři významné přechody. Podle mluvčího bezpečnostního úřadu rostovského regionu Vasilije Malajeva byli z přechodů evakuováni celní úředníci, pohraniční stráž je však nadále střeží.

Boje na východě Ukrajiny. Ozbrojení proruští rebelové ze separatistické...

Ozbrojení proruští rebelové ze separatistické jednotky Vostok (Východ) na...

Lidovky.cz, ČTK