3. ledna 2019 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinští celníci zabavili celý náklad vánočního poselství moskevského patriarchy

Kirill, patriarcha ruské pravoslavné církve. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kirill, patriarcha ruské pravoslavné církve. | foto: Reuters

MOSKVA Ukrajinští celníci zadrželi celý náklad vánočního poselství moskevského patriarchy Kirilla, vyslaného z Ruska v předvečer svátků. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na moskevský patriarchát. Kirill stojí v čele ruské pravoslavné církve, která má miliony věřících i na Ukrajině, kde se ale úřady snaží přispět ke vzniku národní církve, nezávislé na Moskvě.

„Ukrajinské zdroje hlásí, že místní celnice zabavila náklad výtisků vánočního poselství patriarchy Kirilla odeslaný z Ruska, aby se toto poselství slavnostně četlo během sváteční bohoslužby 7. ledna,“ uvedl mluvčí patriarchátu Vladimir Legojda. Zabavení nákladu celníci podle něj objasňují nedodržením celních předpisů a formalit. „Časy se ale změnily: kázání si věřící mohou přečíst ve svých chytrých mobilech,“ poznamenal mluvčí.

Moskevští ochránci lidských práv podle serveru Newsru.com tvrdí, že věřící a duchovní ruské církve na Ukrajině trpí diskriminací, vandalskými útoky na svatyně i přepadáváním, což ale úřady tolerují jako „odrážení ruské agrese“, zatímco ruští představitelé nereagují, stejně tak ale i ochránci lidských práv ve světě.

Kyjevský režim prý usiluje o vytvoření národní církve, přímo podřízené nynějšímu státu, a tak přívržencům ruské církve coby „nositelům cizího vlivu“ hrozí „náboženský apartheid“ a zařazení do kategorie Ukrajinců druhé třídy. Od roku 2014 bylo prý ruské církvi na Ukrajině zabaveno na 5000 kostelů.

Newsru.com připomněl, že ukrajinská pravoslavná církev vznikla v půli prosince na sjednocujícím sněmu v Kyjevě a její představitel má tento měsíc v Istanbulu převzít od konstantinopolského patriarchátu tomos, tedy dokument o nezávislosti nové církve, což celý proces završí. Ruská církev odmítá tento sněm i snahu o nezávislost ukrajinské církve. Kvůli tomu se i rozešla ve zlém s konstantinopolským patriarchátem.

Mezitím ukrajinský parlament přijal a prezident Petro Porošenko podepsal zákon zavazující ukrajinskou pravoslavnou církev, podřizující se moskevskému patriarchátu, aby se přejmenovala a v novém názvu výslovně uvedla svou příslušnost k Rusku. Církev se odmítla tomu podřídit s tím, že nový zákon porušuje ústavu i základní práva občanů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz