12. července 2019 22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Únik depeší odstoupivšího velvyslance Darrocha je vyšetřován britskou policií

Britský velvyslanec v USA Kim Darroch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský velvyslanec v USA Kim Darroch. | foto: ČTK

LONDÝN Britská policie zahájila vyšetřování úniku depeší velvyslance ve Spojených státech Kima Darrocha, který kvůli kritickým vyjádřením na adresu prezidenta Donalda Trumpa rezignoval. Podle policejních představitelů existuje „jasný veřejný zájem“, aby byl původce zveřejnění tajných zpráv potrestán. V pátek o tom Informovala britská média.

Obsah diplomatických depeší, které minulý víkend zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je „nestabilní“ a „neschopný“ a jeho vláda „nešikovná“ či „naprosto nefunkční“. Trump po zveřejnění zpráv začal ambasadora kritizovat a prohlásil, že s ním USA již nebudou spolupracovat. Diplomat, jehož i po Trumpově reakci podržela ve funkci premiérka Theresa Mayová, ve středu oznámil svou rezignaci.

„Vzhledem k široce známým důsledkům toho úniku jsem přesvědčen, že mezinárodní vztahy Spojeného království byly poškozeny a existuje jasný veřejný zájem pohnat odpovědného člověka či lidi před spravedlnost,“ řekl v pátek médiím policejní komisař Neil Basu. Vyšetřování se podle něho chopilo protiteroristické oddělení londýnské policie, které se zabývá prohřešky proti zákonu o úředních tajemstvích.

Své vlastní pátrání po původci či původcích úniku, za nímž někteří diplomaté vidí mocenský boj, již dříve zahájila i britská vláda.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!