13. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unikali před hurikánem. Z nefunkční lodi pár se psem zachránil až vrtulník

Záchranáři americké pobřežní stráže při akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři americké pobřežní stráže při akci. | foto: ČTK/AP

CLEARWATER Manželský pár, který se svým psem chtěl uniknout před hurikánem Irma na lodi, zasáhla bouře dříve než čekali. Přestal jim fungovat motor a celý den se jim nedařilo kontaktovat pobřežní stráž. Nakonec manžele vytáhli záchranáři z lodi za pomoci vrtulníku. Podle potápěče to byla jedna z nejtěžších akcí, které kdy zažil.

Pamela Blanchardová se svým manželem Louisem a jejich psem žili na lodi u floridského města Clearwater za západním pobřeží poloostrova. Minulý týden ve čtvrtek se rozhodli místo opustit, aby unikli hurikánu Irma, který již zdevastoval ostrovy Barbuda, či Svatý Martin.

Pamela a Louis Blanchardovi.

Pamela a Louis Blanchardovi.

Pár se ztratil v bouři a neměli ani kontrolu nad lodí, selhal jim motor. „Ani nevím, jak to vysvětlit,“ řekla Pamela pro server Bay News. „Nebyla jsem si jistá, jestli z toho vyvázneme živí.“ Snažili se kontaktovat pobřežní stráž, ale dlouho se jim to nedařilo.

Kolem soboty se však setkali s velmi silným větrem a po rozhovoru se svým známým zjistili, že hurikán Irma se blíží na západ. Směrem k nim.

Spojit se s pobřežní hlídkou se jim nakonec podařilo díky příteli, který záchranářům pomohl manželský pár kontaktovat. Počasí však bylo v sobotu příliš nebezpečné, než aby mohli záchranáři vyrazit do akce. Pár tak musel na lodi strávit další noc. V neděli je vrtulník pobřežní hlídky nalezl přibližně 160 kilometrů od města Apalachiocola.

Nejtěžší akce

Podle záchranáře Elliota Rosse, který seskakoval za Blanchardovými, aby je zachránil, byl tento zásah jedním z nesložitějších, co za svou kariéru zažil.

Škody po hurikánu Irma se mají dle odhadů vyšplhat až na 240 miliard dolarů.
Přístav na ostrově Svatý Martin po hurikánu Irma.

„Skočil jsem do vody a v té chvíli foukal vítr o rychlosti asi 60 kilometrů za hodinu. Voda měla hloubku kolem osmi metrů a vlny byly dost veliké,“ vyprávěl Ross. „Přiblížil jsem se k lodi a už to mi vzalo hodně energie, vyšplhal jsem na palubu a ujistil se, že jsou všichni v pořádku a připravení.“

„Záchranář z vrtulníku nás postupně jednoho po druhém vytáhl z lodi a doplaval s námi až k vrtulníku. Zachránil nás oba i našeho malého psa,“ popsal momenty záchrany Louis Blanchard. „Díky bohu za pobřežní hlídku.“

Loď zůstala osamocená někde v zálivu. Záchranáři v helikoptéře dopravili Blanchardovi do New Orleans, kde zůstali u svých přátel. Pamela i Louis řekli, že měli štěstí a jsou vděční za to, že jsou naživu.

10.září 2017 v 16:58, příspěvek archivován: 12.září 2017 v 16:53

VIDEO: Eerie scene in Key Largo, Florida as ocean recedes amid Hurricane #Irma, leaving boat sitting on dry land https://t.co/5Kz3EN1ESV https://t.co/Gkmp3mad09

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Eerie scene in Key Largo, Florida as ocean recedes amid Hurricane #Irma, leaving boat sitting on dry land https://t.co/5Kz3EN1ESV https://t.co/Gkmp3mad09

mhMartin Hampejs

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz