14. září 2017 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejsilnější tropický tajfun za poslední roky udeří na Vietnam

Tajfun Doksuri na satelitních snímcích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajfun Doksuri na satelitních snímcích. | foto: Cyklocane

HANOJ Vietnamské úřady ve čtvrtek kvůli blížícímu se tajfunu Doksuri nařídily evakuovat ze střední části země více než 100 tisíc lidí. Vláda také vydala zákaz vydávat se na moře rybářským, dopravním i turistickým plavidlům, zrušeny byly desítky letů do oblasti i z ní.

V tajfun Doksuri přerostla tropická cyklóna Maring, která si v úterý vyžádala nejméně čtyři mrtvé v oblasti kolem filipínské metropole Manila.

Tajfun Doksuri by měl na pobřeží střední části Vietnamu dorazit v pátek, meteorologové varují před přívalovými dešti, záplavami a sesuvy půdy. Server Cyclocane uvedl, že se tajfun teď pohybuje nad Jihočínským mořem, vítr dosahuje rychlosti až 158 kilometrů v hodině.

Očekává se, že půjde o nejsilnější tropickou cyklónu v jihovýchodní Asii za poslední roky. Přes Východočínské moře navíc postupuje tajfun Talim, který se teď nachází asi 300 kilometrů od japonského ostrova Okinawa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz