23. května 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Univerzitního profesora zavraždili islamisté mačetami. Kvůli údajnému ateismu

Nejasnosti obestírají vraždu univerzitního profesora Rezaula Karima Siddiqua z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejasnosti obestírají vraždu univerzitního profesora Rezaula Karima Siddiqua z... | foto: Reprofoto

DHÁKA Nejasnosti obestírají vraždu Rezaula Karima Siddiqua z Bangladéše, na něhož minulý měsíc zaútočila skupina tří až čtyř mužů a ubila jej mačetami. K jeho vraždě se přihlásili islamisté, kteří si muže vyhlédli kvůli jeho údajnému ateismu. Jak ale uvedla jeho dcera, Siddique v Boha věřil. Co přesně tak stálo za vraždou univerzitního profesora, není stále jasné. Útok se nicméně řadí ke stále četnějším vraždám bangladéšských vzdělanců.

Tu cestu ze svého domu na autobus absolvoval osmapadesátiletý Karim Siddique snad tisíckrát. Profesor angličtiny, který se intenzivně zajímal o kulturu a v nedaleké vesnici plánoval otevřít hudební školu, totiž takto každý den dojížděl na univerzitu v Rajsháhí na západě Bangladéše.

Přesně před měsícem, 23. dubna, ale do školy již nedorazil. Nedaleko zastávky ho napadla skupina útočníků s mačetami a mírumilovného profesora, otce dvou dětí, téměř zbavila hlavy - a tedy i života.

Můžeme za to my, tvrdí ISIS

Brutalita činu šokovala jak jeho studenty, tak i kolegy pedagogy, a čtyři stovky z nich se následně shromáždili v univerzitním kampusu, aby se proti činu ohradili.

Nechápali přitom, proč zrovna on musel zemřít. Karim Siddique nebyl politicky činný, podle své rodiny neměl žádné nepřátele a v poslední době neměl žádné problémy ani starosti. Přesto byl trnem v oku islamistů. Takzvaný Islámský stát se také k činu přihlásil. Odůvodnil jej tím, že se Siddique hlásil k ateismu.

To ale jeho dcera popírá, její otec podle ní v Boha věřil. Vadit islamistům mohl kvůli své kulturní činnosti. „Stále nevíme, co bylo důvodem. Možná nedorozumění, možná něco jiného. Je to stále samé možná,“ uvedla pro server BBC.

Navzdory tomu, že se k útoku přihlásil takzvaný Islámský stát, bangladéšská policie v minulých dnech dopadla čtyři domnělé útočníky (ve vazbě jich po předchozím zatýkání zůstává sedm) z bangladéšské teroristické organizace Jamaat-ul-Mujahideen. Světlo do případu ale nevnesli ani oni. Dle jejich přiznání totiž pracovali na objednávku a neptali se, proč musí Siddique zemřít.

Od jeho vraždy se tak každý den schází k protestům stovky lidí, někteří dokonce do Rajsháhí cestují z jiných částí Bangladéše. Tyto protesty se totiž dají vnímat v širším kontextu než je smrt jednoho univerzitního profesora. Jak totiž dokládají statistiky, takto brutální vraždy nejsou v Bangladéši výjimkou.

O život zde za poslední rok po útocích mačetami přišli čtyři blogeři, kteří se veřejně hlásili k ateismu. O život v nedávných letech přišli také další tři profesoři z univerzity v Rajsháhí, terčem násilí ze strany islamistů se pak stali také křesťané a další menšiny ve většinově muslimském Bangladéši. To rovněž dovedlo bojovníky za lidská práva z celého světa, aby vyvíjeli tlak na bangladéšskou vládu, aby zde více chránila svobodu vyjadřování.

Že útoky na profesory a bangladéšskou inteligenci se objevují se znepokojující periodicitou, přiznali serveru CNN také studenti z univerzity v Rajsháhí. „Zabíjení profesoři tady nejsou žádnou novinkou,“ přitakává jeden z nich, Anwar Zahíd. „Ale tento případ, ten je jiný. Ten je znepokojující.“

melIva Melíšková

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?