Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlíci zahlcují Kanárské ostrovy. Tisíce jich bydlí v hotelech, někteří vyrazili na lodní linku

Migranti na Kanárských ostrovech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti na Kanárských ostrovech. | foto: ČTK

LAS PALMAS/PRAHA Díky mimořádně příznivému podnebí jsou Kanárské ostrovy již po desítky let oblíbeným turistickým cílem návštěvníků z celé Evropy. Jejich zeměpisná blízkost k africké pevnině ale znamená, že působí také jako magnet a možná vstupní brána do Evropy pro chudé Afričany, kteří se na ostrovy snaží dostat na improvizovaných lodích.

Provoz na této tzv. atlantské uprchlické trase v posledních týdnech nebývale zesílil a stačil již vyvolat horečnou aktivitu jak na ostrovech samotných, tak na španělské politické scéně.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo k břehům Kanárských ostrovů z Afriky od začátku roku do poloviny listopadu téměř 17 000 Afričanů, což je v porovnání s loňským rokem asi desetinásobný nárůst. Počty přijíždějících masivně rostly hlavně v posledních týdnech, a ačkoli čísla ještě zdaleka nedosahují těch z krizového roku 2016 (tehdy kanárské úřady evidovaly téměř 32 000 afrických běženců), situace již působí humanitární, logistické i právní problémy.

Tábor pro uprchlíky na ostrově Las Palmas
Migranti na Kanárských ostrovech.

Jedná se zejména o druhý nejlidnatější ostrov Gran Canaria, kam dorazila většina Afričanů. V minulých dnech byla situace kritická v přístavu Arguinegeín, jen asi 10 kilometrů od největšího turistického střediska Maspalomas. 

Improvizovaný přijímací tábor přímo v přístavu se totiž přijíždějícími uprchlíky přeplnil natolik, že jeden z velících policistů se před několika dny „pod tlakem kritické situace“ rozhodl brány zařízení otevřít a několik set Afričanů se vydalo do hlavního města ostrova Las Palmas ve snaze dostat se na lodní linku mířící na španělskou pevninu. V tom jim však úřady zabránily. 

Záhy poté byl pro uprchlíky narychlo otevřen druhý uprchlický tábor, v bývalém vojenském zařízení Barranco Seco na okraji Las Palmas, a úřady slíbily dát k dispozici další opuštěná kasárna na ostrovech Tenerife a Fuerteventura. Několik tisíc uprchlíků také našlo dočasné ubytování v hotelech a penzionech, které nyní kvůli koronavirové krizi a překážkám v cestování mají mnohem méně „běžných“ klientů než obvykle.

Mezi obyvateli samotných Kanárských ostrovů zatím nebývalý příliv běženců nevyvolal větší pnutí – nepochybně i proto, že velká část rezidentů má sama imigrantské kořeny. Několik menších demonstrací, jak pro zlepšení podmínek běženců, tak i proti nelegální migraci, proběhlo v klidu.

Nejkratší vzdálenost mezi pobřežím západní Afriky a Kanárskými ostrovy činí přes moře jen o málo více než 100 kilometrů, a za příznivého počasí ji tedy lze překonat i na improvizovaných plavidlech. O bezpečnou trasu ale zcela jistě nejde – podle odhadu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jen letos tuto cestu nepřežilo více než 400 lidí.

Mise v Maroku a Senegalu

Španělské úřady se sice ze všech sil snaží o zlepšení místy složité humanitární situace na ostrově Gran Canaria, jsou ale také zajedno v tom, že hodlají zabránit běžencům v přesunu z Kanárských ostrovů na španělskou pevninu. A vracet do zemí původu ty, kteří neprokážou nárok na azyl.

Ve snaze snížit uprchlický nápor na souostroví se koncem minulého týdne vydali ministři španělské vlády do Maroka a Senegalu. Právě z těchto zemí, plus z Mauretánie, se podle všeho rekrutuje většina přijíždějících.

„Kdo se pokusí dostat se k nám nelegálně, musí počítat s vyhoštěním (…) Dveře Španělska jsou otevřené těm Senegalcům, kteří chtějí migrovat legálním, řádným způsobem,“ řekla o víkendu v senegalské metropoli Dakaru španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzáles Layaová. Účelem její návštěvy bylo zejména dohodnout s tamějšími politiky personální posílení španělských policistů na území Senegalu, kteří mají pomoci rozbít pašerácké gangy organizující nelegální migraci. 

V Maroku zase jednal španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska o posílení pobřežní stráže, která by měla uprchlíkům zabraňovat již jen se vydat na nebezpečnou cestu. A varoval, že i pokud se běžencům podaří dostat se na Kanárské ostrovy, cesta dál nepovede. „Zabráníme tomu, aby se z Kanárských ostrovů stala vstupní brána do Evropy,“ řekl ministr.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!