Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uprchlíci zahlcují Kanárské ostrovy. Tisíce jich bydlí v hotelech, někteří vyrazili na lodní linku

Svět

  16:25
LAS PALMAS/PRAHA - Díky mimořádně příznivému podnebí jsou Kanárské ostrovy již po desítky let oblíbeným turistickým cílem návštěvníků z celé Evropy. Jejich zeměpisná blízkost k africké pevnině ale znamená, že působí také jako magnet a možná vstupní brána do Evropy pro chudé Afričany, kteří se na ostrovy snaží dostat na improvizovaných lodích.

Migranti na Kanárských ostrovech. foto: ČTK

Provoz na této tzv. atlantské uprchlické trase v posledních týdnech nebývale zesílil a stačil již vyvolat horečnou aktivitu jak na ostrovech samotných, tak na španělské politické scéně.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo k břehům Kanárských ostrovů z Afriky od začátku roku do poloviny listopadu téměř 17 000 Afričanů, což je v porovnání s loňským rokem asi desetinásobný nárůst. Počty přijíždějících masivně rostly hlavně v posledních týdnech, a ačkoli čísla ještě zdaleka nedosahují těch z krizového roku 2016 (tehdy kanárské úřady evidovaly téměř 32 000 afrických běženců), situace již působí humanitární, logistické i právní problémy.

Tábor pro uprchlíky na ostrově Las Palmas
Migranti na Kanárských ostrovech.

Jedná se zejména o druhý nejlidnatější ostrov Gran Canaria, kam dorazila většina Afričanů. V minulých dnech byla situace kritická v přístavu Arguinegeín, jen asi 10 kilometrů od největšího turistického střediska Maspalomas. 

Policie chystá větší kontroly kvůli cestám migrantů přes Česko, nejsme však cílovou zemí

Improvizovaný přijímací tábor přímo v přístavu se totiž přijíždějícími uprchlíky přeplnil natolik, že jeden z velících policistů se před několika dny „pod tlakem kritické situace“ rozhodl brány zařízení otevřít a několik set Afričanů se vydalo do hlavního města ostrova Las Palmas ve snaze dostat se na lodní linku mířící na španělskou pevninu. V tom jim však úřady zabránily. 

Záhy poté byl pro uprchlíky narychlo otevřen druhý uprchlický tábor, v bývalém vojenském zařízení Barranco Seco na okraji Las Palmas, a úřady slíbily dát k dispozici další opuštěná kasárna na ostrovech Tenerife a Fuerteventura. Několik tisíc uprchlíků také našlo dočasné ubytování v hotelech a penzionech, které nyní kvůli koronavirové krizi a překážkám v cestování mají mnohem méně „běžných“ klientů než obvykle.

Mezi obyvateli samotných Kanárských ostrovů zatím nebývalý příliv běženců nevyvolal větší pnutí – nepochybně i proto, že velká část rezidentů má sama imigrantské kořeny. Několik menších demonstrací, jak pro zlepšení podmínek běženců, tak i proti nelegální migraci, proběhlo v klidu.

Nejkratší vzdálenost mezi pobřežím západní Afriky a Kanárskými ostrovy činí přes moře jen o málo více než 100 kilometrů, a za příznivého počasí ji tedy lze překonat i na improvizovaných plavidlech. O bezpečnou trasu ale zcela jistě nejde – podle odhadu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jen letos tuto cestu nepřežilo více než 400 lidí.

Mise v Maroku a Senegalu

Španělské úřady se sice ze všech sil snaží o zlepšení místy složité humanitární situace na ostrově Gran Canaria, jsou ale také zajedno v tom, že hodlají zabránit běžencům v přesunu z Kanárských ostrovů na španělskou pevninu. A vracet do zemí původu ty, kteří neprokážou nárok na azyl.

Ve snaze snížit uprchlický nápor na souostroví se koncem minulého týdne vydali ministři španělské vlády do Maroka a Senegalu. Právě z těchto zemí, plus z Mauretánie, se podle všeho rekrutuje většina přijíždějících.

OSN: Nejméně 74 uprchlíků se utopilo u pobřeží Libye, havarovala tam loď. Na palubě bylo nejméně 120 osob

„Kdo se pokusí dostat se k nám nelegálně, musí počítat s vyhoštěním (…) Dveře Španělska jsou otevřené těm Senegalcům, kteří chtějí migrovat legálním, řádným způsobem,“ řekla o víkendu v senegalské metropoli Dakaru španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzáles Layaová. Účelem její návštěvy bylo zejména dohodnout s tamějšími politiky personální posílení španělských policistů na území Senegalu, kteří mají pomoci rozbít pašerácké gangy organizující nelegální migraci. 

V Maroku zase jednal španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska o posílení pobřežní stráže, která by měla uprchlíkům zabraňovat již jen se vydat na nebezpečnou cestu. A varoval, že i pokud se běžencům podaří dostat se na Kanárské ostrovy, cesta dál nepovede. „Zabráníme tomu, aby se z Kanárských ostrovů stala vstupní brána do Evropy,“ řekl ministr.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...