Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Uřezané hlavy, právo šaría, výhrůžky bezvěrcům celého světa. Uprchlický tábor v Sýrii ovládly islamistky

V syrském táboře Al-Húl žijí rodiny bojovníků Islámského státu. foto: Profimedia.cz

Pád Islámského státu v Sýrii a Levantě (ISIL) má zajímavou dohru. Poté co byly poslední bašty odporu v roce 2019 rozmetány koalicí vedenou Spojenými státy, tisíce lidí byly z území samozvaného chalífátu vysídleny do uprchlických táborů u syrsko-irácké hranice. Ukazuje se ale, že ani tam je fundamentalistická ideologie tak úplně neopustila.
  15:05

Právě naopak, například v syrském táboře al-Hol došlo od ledna k 70 vraždám, přičemž minimálně v deseti případech byla oběti uříznuta hlava. Podle deníku The Washington Post (WP) jsou za zločiny s nejvyšší pravděpodobností zodpovědné manželky bojovníků Islámského státu.

V syrském táboře Al-Húl žijí rodiny bojovníků Islámského státu. (18. dubna 2019)
V syrském táboře Al-Húl žijí rodiny bojovníků Islámského státu. (23. července...

„Stále to vyšetřujeme,“ uvedla pro WP jedna z táborových stráží. Frustrace je údajně znát na správě tábora i jeho obyvatelstvu. Na relativně stísněném prostoru, konstruovaném během války v Perském zálivu pro pár set utečenců, se momentálně tísní asi 65 tisíc lidí. Osmdesát procent z nich jsou ženy a děti, většinou pozůstalí zahynulých nebo nezvěstných islamistů.

„Co máme dělat?“ vyjádřila se pro americký deník dvaapadesátiletá Iráčanka, která v táboře žije již delší dobu. „Nemůžou nás tu přece jen tak nechat a doufat, že umřeme.“ Žena údajně žádala o repatriaci do své vlasti, ale bez výsledku.

Zato jiné ženy si v táboře očividně nezoufají. Naopak, rozhodly se tam vzít věci do vlastních rukou a z al-Holu vytvořily jakousi zmenšenou verzi bývalého chalífátu. Na jeho území zavedly právo šaría a jakýkoli prohřešek je náležitě trestán.

„Tikající bomby“

„Podporujeme to, co na nás sešle Alláh. Pokud říká, že cizoložník má být ukamenován, pak je to prostě tak a já to musím přijmout,“ říká v reportáži americké televize CBS zahalená žena z tábora, jejíž přízvuk zní nápadně britsky. Gayové by podle ní měli být shazováni ze střechy.

Že se nejedná jen o planá slova, dokládají nedávné vraždy, které sice zůstávají oficiálně bez pachatele, málokdo ale pochybuje o tom, že za nimi stojí zradikalizované manželky někdejších bojovníků chalífátu. Ti jsou buď mrtví, zatčení, nebo nezvěstní a jejich družky se rozhodly pokračovat v jejich díle.

„Jsme tikající bomby, jen počkejte a uvidíte,“ odříkávají bojovně vyhlížející ženy na jednom videu, které má k dispozici CBS. Jejich děti zase slibují, že až se z tábora dostanou, všem bezvěrcům rozdrtí hlavy.

Z této humanitární krize přitom není jednoduchá cesta ven. Kurdská správa tábora tvrdí, že nad situací ztratila kontrolu. „Nevíme si s nimi rady,“ přiznal pro WP Mohamad Bašír, jeden z velitelů stráží.

Jenže země, ze kterých islamistky se svými rodinami pochází, o zfanatizované ženy nejeví zájem – v neposlední řadě právě kvůli jejich příslibu pokračujícího džihádu.

Minimálně deset tisíc žen a dětí v táboře přitom údajně pochází z Evropy, především ze Spojeného království, Francie a Belgie. Británie islamistky preventivně zbavuje občanství a Francie odmítá přijmout jedinou z nich, byť některé spustily protestní hladovku. Nejsmířlivější se jeví Belgie, podle které je návrat zradikalizovaných žen do vlasti a jejich reintegrace do evropské společnosti nejbezpečnější možnou volbou.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC operátor – 26.000 Kč a více

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 26 000 Kč

Mohlo by vás zajímat