Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA hlásí více než 150 tisíc mrtvých, země má nejvyšší počet nákaz a úmrtí na světě

Testování na koronavirus v americkém státě Nebraska. foto: ČTK

Aktualizováno
Washington - Počet úmrtí s koronavirem ve Spojených státech podle propočtů agentury Reuters ve středu překonal 150 000. Jen za uplynulých 11 dní přitom přibylo 10 000 mrtvých. Spojené státy tak v absolutních číslech zůstávají zemí s nejvyšším počtem zaznamenaných nákaz a úmrtí s covidem-19.
  7:26aktualizováno  22:20

Nejnovější nárůsty mrtvých s koronavirem v USA jsou podle Reuters nejvyšší od začátku června, kdy tam za 11 dní vzrostl počet úmrtí s covidem-19 z 100 000 na 110 000.

V uplynulých třech týdnech počty mrtvých s covidem-19 v USA nadále rostou, zatímco počet nově nakažených zaznamenaných za týden nedávno poprvé od června klesl.

Sociální sítě stáhly video propagující hydroxychlorochin jako lék proti koronaviru. Příspěvek sdílel i Trump

Kvůli nárůstu nově nakažených v Arizoně, Kalifornii, Texasu a na Floridě tento měsíc jsou nemocnice zahlcené pacienty. Zároveň kvůli tomu musely státy zpomalit otevírání ekonomiky, která byla omezena v důsledku protipandemických opatření zavedených v březnu a dubnu.

Nejvíce úmrtí tento měsíc eviduje Texas (kolem 4000), následovaný Floridou (asi 2900) a nejlidnatějším státem Kalifornií (zhruba 2500). Do texaské bilance jsou nicméně podle Reuters započítány i stovky dřívějších úmrtí poté, co stát změnil způsob počítání zemřelých s covidem-19. Ačkoliv počty mrtvých s covidem-19 stabilně v těchto třech státech rostou, New York a New Jersey nadále mají nejvíc dosud zaznamenaných úmrtí, a to i v přepočtu na obyvatele, píše Reuters.

Roušky rozdělují Američany

Koronavirem se nakazil republikánský člen Sněmovny reprezentantů Louie Gohmert, který kvůli tomu na poslední chvíli zrušil svůj plán letět se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem prezidentským letounem Air Force One do svého domovského Texasu. Šestašedesátiletý Gohmert, jeden z nejkonzervativnějších amerických zákonodárců, patří mezi zaryté odpůrce nošení ochranných roušek. Testovat se nechal při kontrole v Bílém domě. Oznámil, že se na deset dnů stahuje do karantény.

‚Je vyloučeno, že by ohrozil prezidenta.‘ Trumpův bezpečnostní poradce je nakažen koronavirem

„Je to opravdu ironie, protože spousta lidí dělá velkou věc z toho, že moc nenosím roušku, kdežto za poslední týden nebo dva jsem ji používal více než za celé uplynulé čtyři měsíce,“ řekl Gohmert texaské televizi KETK-TV. Agentura Reuters připomíná, že roušky se ve Spojených státech staly symbolem hlubokého politického rozdělení země, kdy je republikánský prezident Trump a jeho stoupenci dlouho odmítali používat.

Test na koronavirus podstoupí také ministr spravedlnosti William Barr, který v úterý vystoupil před jedním z výborů, na jehož zasedání přišel i Gohmert.

Z 20 zemí s nejvyšším výskytem covidu-19 jsou Spojené státy na šesté příčce v počtu úmrtí v přepočtu na obyvatele. Na každých 10 000 lidí tam podle Reuters připadá 4,5 úmrtí s koronavirem, což je více než v Británii, Španělsku, Itálii, Peru i Chile.

Autor: