Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA ukončí program dočasného pobytu desítek tisíc Haiťanů

Donald Trump (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy ukončí v polovině roku 2019 program, který dosud umožňoval dočasný pobyt v zemi téměř 60 tisíc občanů karibského státu Haiti. Podle agentury AP to v úterý oznámilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Washington ochranný program vytvořil po ničivém zemětřesení, které postihlo Haiti v roce 2010.

Životní podmínky na Haiti se podle amerického ministerstva významně zlepšily, administrativa prezidenta Donalda Trumpa se proto rozhodla prodloužit platnost programu už jen jednou a to do 22. července roku 2019. Haiťané žijící ve Spojených státech by tak měli mít podle úřadu dostatek času na to, aby se připravili na návrat do vlasti.

Podle odpůrců rozhodnutí se podmínky na Haiti nezlepšily dost na to, aby mohly Spojené státy občany ostrovní země deportovat ze svého území.

O prodloužení platnosti programu před časem Washington požádal i haitský prezident Jovenel Moise. Aktuální poslední prodloužení programu, který by jinak vypršel na konci roku, by mělo poskytnout podle Washingtonu dostatek času na přípravy na návrat asi 58 700 lidí i samotnému Haiti.

Spojené státy už na počátku listopadu oznámily, že v lednu 2019 ukončí program, který umožňoval 5000 Nikaragujců na základě dočasného povolení k pobytu žít takřka dvě desetiletí v USA. O osudu obdobného programu pro 86 tisíc občanů Hondurasu se rozhodne do července příštího roku. Už příští rok by měl skončit program chránící před deportací občany Súdánu, v polovině roku 2019 vyprší platnost obdobného programu pro občany Jižního Súdánu.

Zemětřesení z roku 2010 na Haiti, které je jednou z nejchudších zemí světa, zabilo na čtvrt milionu lidí. Teprve letos v říjnu OSN ukončila svou misi na západní části ostrova Hispaniola, o který se Haiti dělí s Dominikánskou republikou. Na vrcholu mise v jejích řadách působilo až 10.000 pracovníků.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?