Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA uzavřely přísně tajnou část vězení Guantánamo, kde držely teroristy z 11. září. Prostory se rozpadaly

Věznice Guantánamo (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Guantánamo (ilustrační snímek). | foto: Reuters

HAVANA (KUBA) Spojené státy uzavřely kdysi tajnou část vězeňského zařízení Guantánamo, které nechvalně proslulo brutálními výslechy a tvrdým režimem. Takzvaný Tábor 7 se rozpadá, a proto se americké tajné složky rozhodly vězně převézt do okolních částí vězení. Server Military Times uvedl, že přesun proběhl v klidu a bez nehod. Není ale prý známo, kdy přesně k němu došlo.

Vězně ze sedmého tábora (Camp 7) přemístili do okolních oddělení, kde se nachází ostatní vězni. Americké tajné služby podle serveru Military Times uvedly, že operace si klade za cíl zvýšit operativní výkonnost a efektivitu celé věznice, která sídlí na Kubě ve stejnojmenné zátoce Guantánamo.

Bezpečnostní složka, která sídlí v Miami, takzvané Southern Command (Jižní velení - USARSO) podle dostupných informací nespecifikovala, kolik vězňů z Tábora 7 se přesunulo. Předchozích údaje uváděly, že v této vězeňské jednotce se nachází asi 14 vězňů, v celé věznici pak zhruba 40.

Tábor 7, který se otevřel v roce 2006 jako tajné zařízení americké CIA, se nachází poblíž Táborů 5 a 6. Pětka je podle Military Times v podstatě prázdná, většinu vězňů drží v šestém. CIA uvedla, že převoz proběhl „bezpečně a bez komplikací.“ Není ale jasné, kdy přesně k němu došlo.

Táboru 7 se často říká „černá díra“. Vězni zde měli být podrobování brutálním výslechovým technikám. Armáda, která zařízení provozovala v dohodě se CIA a  USARSO, dlouho odmítala odhalit místo, kde Tábor 7 leží. Nikdy také nepovolila novinářům, aby navštívili vnitřek zařízení. Úřady uvedly, že místo nikdy nebylo určeno pro permanentní používání a v současnosti se již potýkalo s rozkladem. Ministerstvo obrany však prý na poslední chvíli upustilo od plánů na získání peněz na rekonstrukci.

Mezi drženými v této části věznice Guantánamo měla podle Military Times být například i pětice mužů, která si nyní odpykává trest za válečné zločiny. Muži se údajně podíleli na plánovaní atentátů z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum a Pentagon, při nichž zemřely asi tři tisíce lidí. Odsouzená pětice měla navíc teroristům poskytovat i logistickou pomoc.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!