Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA uzavřely přísně tajnou část vězení Guantánamo, kde držely teroristy z 11. září. Prostory se rozpadaly

Svět

  10:10
HAVANA (KUBA) - Spojené státy uzavřely kdysi tajnou část vězeňského zařízení Guantánamo, které nechvalně proslulo brutálními výslechy a tvrdým režimem. Takzvaný Tábor 7 se rozpadá, a proto se americké tajné složky rozhodly vězně převézt do okolních částí vězení. Server Military Times uvedl, že přesun proběhl v klidu a bez nehod. Není ale prý známo, kdy přesně k němu došlo.

Věznice Guantánamo (ilustrační snímek). foto: Reuters

Vězně ze sedmého tábora (Camp 7) přemístili do okolních oddělení, kde se nachází ostatní vězni. Americké tajné služby podle serveru Military Times uvedly, že operace si klade za cíl zvýšit operativní výkonnost a efektivitu celé věznice, která sídlí na Kubě ve stejnojmenné zátoce Guantánamo.

Navalného spojenci hrozí protestem u vězení, pokud k němu nebude připuštěn lékař

Bezpečnostní složka, která sídlí v Miami, takzvané Southern Command (Jižní velení - USARSO) podle dostupných informací nespecifikovala, kolik vězňů z Tábora 7 se přesunulo. Předchozích údaje uváděly, že v této vězeňské jednotce se nachází asi 14 vězňů, v celé věznici pak zhruba 40.

Tábor 7, který se otevřel v roce 2006 jako tajné zařízení americké CIA, se nachází poblíž Táborů 5 a 6. Pětka je podle Military Times v podstatě prázdná, většinu vězňů drží v šestém. CIA uvedla, že převoz proběhl „bezpečně a bez komplikací.“ Není ale jasné, kdy přesně k němu došlo.

Táboru 7 se často říká „černá díra“. Vězni zde měli být podrobování brutálním výslechovým technikám. Armáda, která zařízení provozovala v dohodě se CIA a  USARSO, dlouho odmítala odhalit místo, kde Tábor 7 leží. Nikdy také nepovolila novinářům, aby navštívili vnitřek zařízení. Úřady uvedly, že místo nikdy nebylo určeno pro permanentní používání a v současnosti se již potýkalo s rozkladem. Ministerstvo obrany však prý na poslední chvíli upustilo od plánů na získání peněz na rekonstrukci.

Mezi drženými v této části věznice Guantánamo měla podle Military Times být například i pětice mužů, která si nyní odpykává trest za válečné zločiny. Muži se údajně podíleli na plánovaní atentátů z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum a Pentagon, při nichž zemřely asi tři tisíce lidí. Odsouzená pětice měla navíc teroristům poskytovat i logistickou pomoc.

Autoři: