1. listopadu 2017 17:50, aktualizováno  22:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saipov je podle Trumpa zvíře. Chce ho poslat na Guantánamo a chce zrušit loterii zelených karet

Sayfullo Saipov s dvěma zbraněmi, které nebyly pravé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sayfullo Saipov s dvěma zbraněmi, které nebyly pravé. | foto: Repro News Executive

NEW YORK Americký prezident Donald Trump hodlá požádat Kongres, aby okamžitě zrušil loterijní program zelených karet, který cizincům umožňuje získat v USA právo trvalého pobytu. Oznámil to ve středu ve Washingtonu před schůzí americké vlády. Loterijního programu v roce 2010 využil Uzbek Sayfullo Saipov, který v úterý se svou dodávkou vjel do skupiny cyklistů na Manhattanu a osm jich zabil.

Americká federální prokuratura ve středu oznámila, že Saipova obvinila z terorismu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle agentur mezitím uvedl, že zjišťuje informace o dalším Uzbekovi, kterého chce v souvislosti s útokem vyslechnout.

Trump označil Saipova za „zvíře“ a prohlásil, že ho možná odešle do věznice na kubánském Guantánamu, kde Spojené státy po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu. Saipov se podle Trumpa po příjezdu do USA stal pro imigranty kontaktní osobou, napojeno na něj prý bylo 23 dalších přistěhovalců.

USA možná zakážou migraci z Uzbekistánu

 Americká vláda nevylučuje, že po úterním teroristickém útoku v New Yorku přidá Uzbekistán na seznam zemí vystavených zákazu migrace do USA. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to ve středu řekla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. "Možná je to možnost, kterou zkoumáme, ale není to nic, co bychom bezprostředně vyhlásili. Ale rozhodně to nemůžeme vyloučit," řekla mluvčí.

Trump své útoky proti loterijnímu programu přistěhovaleckých víz, který Spojené státy vyhlásily v roce 1990, už dříve prezentoval na twitteru. Kandidáty usilující o život za oceánem každý rok náhodně vybírá ministerstvo zahraničí USA. Washington tak podle programu ročně poskytuje 50 tisíc zelených karet občanům vybraných zemí. Podle Trumpa Spojené státy vinou programu podporovaného demokraty „dovážejí evropské problémy“.

Prezidentova kritika vyvolala nesouhlasnou reakci guvernéra státu New York Andrewa Cuoma. „Hrajete do karet teroristů, působíte rozvratně. Váš tón by teď měl být přesně opačný,“ vzkázal Cuomo do Bílého domu.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz