Lidovky.cz: Proč si myslíte, že k útoku včera došlo právě v Petrohradě? Může to souviset s přítomností ruského prezidenta Vladimira Putina?
Jeví se to jako nejpravděpodobnější hypotéza, protože tam probíhalo jednání mezi Putinem a běloruským prezidentem Lukašenkem. I v další stanici petrohradského metra byla nalezena nevybuchlá výbušnina. Podle toho se budou vyšetřovatelé snažit zjistit, kdo za tím útokem stojí, pokud se sám nikdo nepřihlásí.
Výbuch v petrohradském metru: 10 mrtvých, 47 zraněných. Další bombu policie zneškodnila |
Lidovky.cz: Rusko v posledních dnech žilo vývojem okolo protirežimních protestů a zatčení blogera Navalného. Myslíte, že útok toto dění nějak ovlivní a odvrátí pozornost od problémů ruského režimu?
Jednoznačně ano. To je dobře zdokumentovaný jev, který se v politologii nazývá „rally round the flag“. Vždy, když nastane nějaká - třeba i přírodní - katastrofa nebo ohrožení zvnějšku, mají lidé automaticky tendenci zvýšit loajalitu vůči státu a jeho představitelům. Jsem si jist, že prezident Putin bude výrazně vidět v médiích v souvislosti s vyšetřováním útoku.
Myslím, že to Putinovu popularitu jednoznačně zvýší a naopak to zastíní problémy, o kterých se v poslední době v Rusku diskutovalo. Ať už je to korupce, protesty, nebo zatčení Navalného i celé řady dalších oponentů prezidenta. Nakonec to zastíní i jednání s Lukašenkem. Je třeba připomenout, že vztahy obou zemí nebyly v poslední době nejlepší. Lukašenko Rusko několikrát obvinil, že stojí za zhoršením vzájemných vztahů a že porušuje ekonomické dohody. Tohle všechno je teď minimálně na několik dní zcela zapomenuto.
Lidovky.cz: Myslíte, že by teroristický útok mohl přinést efekt sblížení mezi státy, které jsou oběťmi terorismu? Tedy Ruska na straně jedné a evropských zemí a USA na straně druhé?
K tomu jsem poněkud skeptický. Takových případů, kdy proběhl takřka paralelně teroristický útok v Rusku a jiných západních zemích, už v minulosti několik bylo. Samozřejmě to vede ke krátkodobému vzedmutí sympatií pro napadený stát, ale z hlediska dlouhodobé spolupráce to velmi rychle vyprchá. Uvidíme, do jaké míry se tuto otázku bude snažit využít administrativa prezidenta Trumpa, který neustále opakuje, že jeho cílem je zlepšení vztahů s Ruskem.
Souvisí to s prezidentskými volbami, které nás za rok čekají. Do voleb je zlepšení ve vztazích mezi Ruskem a Západem naprosto vyloučeno, a to především z ruské strany. Vybičovaná protizápadní rétorika je v prorežimních médiích neustále přítomna. Jako příklad bych uvedl stránky Russia Today v jejich ruskojazyčné verzi. Tam glosují to, že ve Washingtonu Times referují o teroristickém útoku s fotografií demonstrantů. Ukazují, jak je Západ nechutný, že ve chvíli, kdy umírají lidé, se Západ více stará o demonstranty. Propagandistická mašinerie je tak rozjetá, že pro nejbližší rok nějaký zásadní obrat nelze čekat.
Lidovky.cz: Jak bude vypadat reakce ruského vedení? Dají se očekávat nějaké rozsáhlé čistky?
Myslím, že útok může být využit jako záminka pro další posílení bezpečnostního aparátu. Brzy jistě zveřejní celý seznam opatření, pokud se k tomu přihlásí nějaká organizace z jižních regionů Ruska, jako je Čečensko či Dagestán, tak se samozřejmě čistky a represe soustředí na tento region. Na to si ale ještě musíme počkat, v tuto chvíli ještě nemáme dostatek informací.