Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utonutí, úrazy i násilná smrt. Jaká rizika číhají na Čechy na cestách?

Svět

  7:00
PRAHA - Tragicky skončila dovolená v Egyptě pro rodinu z Karvinska. Zřejmě na otravu jídlem v letovisku Hurghada zemřela 36letá žena a její osmiletá dcera, otec rodiny skončil v nemocnici. Jaká jsou hlavní rizika, která hrozí Čechům cestujícím do zahraničí?
Vodáci (ilustrační snímek).

Vodáci (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Utonutí

* V turistické sezoně je to nejčastější příčina úmrtí Čechů v cizině. Loni v červenci zahynul dvaadvacetiletý Čech, který doplatil na hecování s kamarádem a skočil z mostu do Dunaje. Na hladinu už nevyplaval.

ČTĚTE TAKÉ:


* Před měsícem zemřel český potápěč, který v rakouském jezeře Wolfgangsee u Salcburku vystoupal příliš rychle na hladinu. Ze třicetimetrové hloubky se sice vynořil, ale hned upadl do bezvědomí. Při náhlém snížení tlaku, tedy po rychlém výstupu na hladinu, se v těle uvolní dusík ve formě bublinek, což může vést až k embolii.

Dopravní nehody

* Mladý český řidič v dubnu na silnici B220 u obce Bad Pirawarth nezvládl předjíždění a srazil se s dalším autem. Nehoda se stala v pravotočivé zatáčce a řidič neměl dobrý výhled. Po nehodě zemřela žena, mladík i spolujezdec vyvázli s poraněními.

 * Jednoho mrtvého, jednoho těžce zraněného a hmotné škody za 100 tisíc eur si vyžádala jiná dubnová nehoda na dálnici A3 ve směru na Řezno. 70letý český řidič tahače zpozoroval konec stojící kolony pozdě a ve velké rychlosti najel do vozu před ním. Zraněním ze střetu podlehl.

Srdeční zástava

* Poslední obětí infarktu je zřejmě Čech, který si minulý týden vyšel sám a bez vybavení na horskou túru v pohoří Biokovo na Makarské riviéře. Výpravu ve velkém vedru zaplatil životem.

ČTĚTE TAKÉ:


* U malých dětí je riziková infekce. Zkraje roku řešily úřady případ půlročního kojence, který zemřel v Thajsku. Na vánoční svátky se tam s ním a pětiletým synem vydala matka. Kojenec byl na místě hospitalizován pro dýchací potíže. Septický šok způsobil celkové selhání orgánů a lékaři už chlapce nezachránili.

Úrazy

* V červenci havaroval v Srbsku český autobus, po střetu utrpěl řidič otevřenou zlomeninu nohy a poranil si i pánev. Hospitalizováni museli být i další dva cestující. Už zkraje roku si zase Čech lyžující v rakouských Alpách poranil koleno. Do nemocnice ho musel přepravit vrtulník.

ČTĚTE TAKÉ:

* V zimní sezoně jsou zlomeniny končetin časté. Bez pojištění vyjde ošetření klidně až na statisíce korun. Počet Čechů, kteří si kvůli lyžování platí úrazové pojištění, proto neustále roste. Obliba stoupá i u pojištění odpovědnosti za škodu.

Násilná smrt

* Počet Čechů, kteří se stali oběťmi trestných činů v zahraničí, stále přibývá. Loni jich úřady evidovaly přesně 1115, což je bezmála dvakrát více než před čtyřmi roky (v roce 2008 jich bylo 664).

* Zřejmě poslední případ, který skončil smrtí, se odehrál v červnu v americkém Chicagu. 24letou dívku neznámý pachatel ubodal v jejím bytě. Vražda vyvolala silné emoce mezi tamní českou komunitou. Kvůli necitlivému přístupu českého konzulátu požadují Češi odvolání dvou pracovnic.

ČTĚTE TAKÉ:

Horská turistika

* Počátkem července zahynul mladý české horolezec v Černé Hoře. Třicetiletý muž spadl při zdolávání hory Kučki Kom, jeho kolegu ze stěny pak zachránila až přivolaná horská služba.

* Podobně se jen měsíc předtím, tedy v červnu, zřítil do 60metrové propasti pětačtyřicetiletý Čech ve východních Alpách. Za špatného počasí, hustě pršelo a padaly kroupy, zlézal se třemi kolegy vrchol Preiner Wand (1783 m). Horolezec byl bez jištění, uklouzl a jeho pád zastavil až skalní masiv o 60 metrů níže.

ČTĚTE TAKÉ:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat