1. února 2017 19:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Fantazírování.’ ‚Fantom Morrisvillu ožil.‘ Rusko odmítá, že by stálo za útoky v Česku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 54Diskuse
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (uprostřed) vystoupil na briefingu ke... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (uprostřed) vystoupil na briefingu ke... | foto: ČTK

MOSKVA Moskva ve středu jako „neopodstatněné fantazie“ odmítla podezření, že ruští hackeři kradli dokumenty českého ministerstva zahraničí. O úspěšném útoku hackerů z cizího státu na e-mailové účty Černínského paláce v úterý informoval šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Podle Zaorálka to připomíná útok na servery Demokratické strany v USA, ze kterého americké tajné služby obvinily Rusko.

Moskva dává toto „strašení české veřejnosti“ do souvislosti s návrhem na rozšíření pravomocí českého Vojenského zpravodajství při kontrole internetu. „Narážka byla pochopena a česká média se hned skvěla titulky o ‚ruské stopě‘... Podle již zavedené tradice se komentátoři nezatěžují důkazy, ale nadšeně se oddávají přehnanému a naprosto neodůvodněnému fantazírování. Nelze se nepřidat k zámořskému strašení,“ řekl ve středu nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva zahraničí agentuře TASS.

Agentura uvedla, že podle názoru citovaného zdroje to souvisí s tím, že kdosi „touží být zapojen do módního trendu, a také se vždy hodí strašit veřejnost ́kremelskou propagandou ́, a to zvláště v situaci, kdy se posuzuje návrh zákona o rozšíření pravomocí české vojenské rozvědky při kontrole internetu“.

„Fantom Morrisvillu ožil,“ dodal ruský zdroj v narážce na českou hudební filmovou komedii z 60. let minulého století.

Sám Zaorálek o Rusku nehovořil, jen uvedl, že podle expertů musel úspěšný útok spáchat jiný stát. Zdůraznil, že hackeři nepronikli do interní sítě úřadu, v níž by mohli najít tajné informace, ale dostali se do desítek e-mailových schránek zaměstnanců ministerstva včetně náměstků a ministra samotného.

ČTK
  • 54Diskuse

Najdete na Lidovky.cz