29. března 2019 17:32, aktualizováno  20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příští týden uzavřeme hranici, hrozí Trump. Chce po Mexiku, aby zabránilo nelegální migraci do USA

Prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump v Oválné pracovně Bílého domu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

WASHINGTON Pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států, uzavřou USA příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část. Na twitteru to v pátek napsal americký prezident Donald Trump, který Mexiko obvinil z toho, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard na twitteru poznamenal, že jeho země pod výhrůžkami nejedná a že je navíc skvělým sousedem Ameriky.

„Pokud Mexiko okamžitě nezastaví veškerou nelegální migraci mířící do Spojených států přes jižní hranici, tak tu hranici, nebo značnou část hranice, příští týden zavřu,“ napsal Trump. Následně na dotaz novinářů odpověděl, že uzávěra by platila na veškerý obchod s Mexikem.

„Necháme to zavřené na dlouhou dobu. Nedělám si legraci. Mexiko to musí zastavit,“ dodal Trump. Agentura AP poznamenala, že prezident v minulosti o možnosti uzavření hranic hovořil opakovaně, naposledy ve čtvrtek se svými příznivci v michiganském Grand Rapids, tentokrát ale stanovil i termín blokády.

29.března 2019 v 16:43, příspěvek archivován: 29.března 2019 v 17:29

....the Border, or large sections of the Border, next week. This would be so easy for Mexico to do, but they just take our money and “talk.” Besides, we lose so much money with them, especially when you add in drug trafficking etc.), that the Border closing would be a good thing!

V sérii tweetů americký prezident napsal, že kvůli demokratům mají USA vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit. Podle Trumpa může Mexiko snadno migranty bez dokladů zastavit, místo toho ale raději od Američanů kasíruje peníze a mluví. Dodal, že uzavření hranice bude dobrým krokem, neboť Spojené státy na Mexičanech jen tratí. V této souvislosti Mexiku vyčetl i pašování drog do USA. 

„Pod hrozbami Mexiko nejedná. Jsme skvělým sousedem,“ uvedl Ebrard. Poznamenal, že Mexiko je nejlepším americkým sousedem, což dokazuje i 1,5 milionu Američanů, kteří v zemi žijí. „Největší komunita (Američanů) mimo USA,“ dodal.

29.března 2019 v 16:37, příspěvek archivován: 29.března 2019 v 20:24

....through their country and our Southern Border. Mexico has for many years made a fortune off of the U.S., far greater than Border Costs. If Mexico doesn’t immediately stop ALL illegal immigration coming into the United States throug our Southern Border, I will be CLOSING.....

Trump varoval Mexiko po čtvrtečním prohlášení mexické ministryně vnitra Olgy Sánchezové, která upozornila, že v Hondurasu se formuje nová obří karavana migrantů o asi 20 000 lidech. Migranti plánují společně projít přes Mexiko do USA.

Trump tyto karavany označuje za bezpečnostní hrozbu a kritizuje Mexiko a další středoamerické vlády, že nedokážou běžence zastavit. Na hranice USA nechal Trump poslat vojáky a 15. února dekretem vyhlásil na jižní hranici s Mexikem stav nouze. Tímto krokem chce obejít Kongres a získat přístup ke krizovým fondům, aby mohl na americko-mexickém pomezí postavit hraniční zeď, což je jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!