Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
22. listopadu 2019 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbsko slaví úspěch, uznání Kosova zrušila další země. Tentokrát tichomořské Nauru

Ivica Dačić, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivica Dačić, ilustrační foto. | foto: Reuters

Bělehrad Republika Nauru se stala sedmnáctým členským státem OSN, který stáhl své starší uznání nezávislosti Kosova. Podle agentury Tanjug to v pátek oznámil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić. Jeden z nejmenších států na světě dal své rozhodnutí Bělehradu na vědomí krátce po africké Ghaně.

Podobný krok ohledně uznání nezávislosti Kosova dosud udělaly právě převážně menší státy. Srbsko tak dál pokračuje v poměrně účinném diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby své rozhodnutí změnily. Priština postup ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Kolik ze 193 členů OSN nyní přesně Kosovo uznává, není úplně jasné. Podle Bělehradu už by se jejich počet pohybovat kolem poloviny. Kosovská vláda ovšem tvrdí, že informace o poklesu počtu států uznávajících Kosovo jsou „falešné zprávy“ a že se jedná o „srbskou propagandu“. U několika států je jejich nynější stanovisko nejasné.

Dačić v pátek podle agentury Tanjug řekl, že ho Nauru o přerušení diplomatických vztahů s Kosovem informovalo v nótě, kterou mu poslal náměstek nauruského ministra zahraničí. V dokumentu se podle srbského ministra vysvětluje, že rozhodnutí Nauru o uznání Kosova bylo předčasné a je v rozporu s rezolucí RB OSN 1244.

Západ na Bělehrad naléhá, aby od své diplomatické aktivity upustil v zájmu obnovení dialogu s albánským vedením Kosova. Podle srbského vedení je ale základním předpokladem pokračování dialogu naopak zrušení drastických kosovských cel. Teprve pak prý bude možné mluvit o zastavení aktivit, avšak recipročním - na jedné straně snah mířících proti uznání Kosova a na straně druhé těch, které podporují za jeho uznání.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Zásah aliance ukončil tažení srbské armády a policie proti ozbrojené vzpouře kosovskoalbánských separatistů, které se zvrhlo v masakry a etnickou čistku.

Mezi státy, které nezávislost Kosova uznaly, je například vedle USA i většina zemí Evropské unie, včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podpořily především Rusko a Čína. Kosovo ale neuznalo ani pět unijních zemí - Slovensko, Španělsko, Rumunsko, Řecko a Kypr.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!