3. dubna 2019 19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Alžírsku mají problémy lidé spojení s exprezidentem Buteflikou. Jeho bratr údajně rozhodoval za hlavu státu

Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika. | foto: ČTK

ALŽÍR Alžírský soud ve středu přijal stížnost na bratra odstoupivšího prezidenta Abdal Azíze Butefliky. Saíd Buteflika, který působil jako bratrův poradce, je viněn ze zneužití pravomocí a z rozhodování za hlavu státu. Saíd Buteflika je podle alžírských médií v domácím vězení. Média také informují, že na tuniské hranici byl zadržen jeden z nejbohatších Alžířanů, šéf podnikatelského fóra Alí Haddád a byl umístěn do vazby.

Dvaaosmdesátiletý Abdal Azíz Buteflika v úterý ustoupil protestům i armádě a oznámil rezignaci. Ústavní rada ji ve středu přijala a Alžírsko by měl dočasně vést předseda horní komory parlamentu. Do 90 dní by měl vyhlásit prezidentské volby.

Demonstranti požadovali nejen odstoupení Butefliky, ale i lidí z jeho okolí, napsala agentura AFP. Chtějí, aby se vyměnil celý mocenský systém a podle AFP odmítnou ústavní postup, který zásadní výměnu neumožní.

Jednašedesátiletý Saíd Buteflika byl u bratra, když prezident onemocněl, a od jeho lůžka údajně činil rozhodnutí, která náležejí prezidentovi. Stížnost na něj k soudu podalo šest občanů a soud ji přijal. Podle stěžovatelů Buteflika mladší svým chováním ohrozil bezpečnost státu a poškodil zájmy země.

Jméno čtyřiapadesátiletého Haddáda se objevilo mezi možnými budoucími prezidenty Alžírska. Muž, jehož jmění se odhaduje na miliardu eur (26 miliard korun), byl ale 31. března zadržen na tuniské hranici, když chtěl z Alžírska odjet. Čelí obvinění z finančních zločinů a z využívání kontaktů s Buteflikou k vlastnímu obohacení.

Korupce a nedovolené peněžní převody

Jeho advokát ve středu oznámil, že byl vydán příkaz k vazbě a že soud chce jeho klienta obvinit z nedovoleného držení dvou pasů. Advokát prohlásil, že oba byly vydány oficiálně. Alžírský zákon ale nedovoluje vlastnit více než jeden cestovní doklad. Haddád je podle alžírských médií držen v třicetidenní preventivní vazbě.

Při kontrole jeho auta na hranici se kromě obou pasů našlo 5000 eur a alžírské dínáry, které měl ohlásit na celnici. Hned po jeho zadržení úřady oznámily zahájení vyšetřování z korupce a nedovolených peněžních převodů.

Alžírské úřady zakázaly odjet ze země několika lidem. Jejich jména oficiálně zveřejněna nebyla, ale tisk vyjmenoval asi deset podnikatelů, z nichž všichni měli vazby na Butefliku.

Haddádovi se přičítá, že svůj majetek získal díky svým stykům s Buteflikou z přednostně přidělených veřejných zakázek. Vedení podnikatelského fóra se vzdal den před svým zatčením.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...