1. dubna 2019 7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Alžírský prezident chystá rezignaci, tvrdí televize. Buteflika čelí mohutným demonstracím

Alžírský prezident Buteflika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžírský prezident Buteflika. | foto: Reuters

Káhira/Alžír Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika se chystá oznámit svou rezignaci. Uvedla to v neděli soukromá egyptská televize An-Nahár TV. Prezident by tak mohl učinit v úterý, tvrdí televize s odvoláním na politické zdroje.

Dvaaosmdesátiletý Buteflika, kterého trápí zdravotní problémy, má podle televize oznámit své odstoupení v souladu s článkem 102 ústavy. Podle něj může ústavní rada prohlásil prezidenta za zdravotně nezpůsobilého k výkonu funkce, nebo může hlava státu rezignovat sama.

Tisíce lidí v pátek protestovali proti současnému prezidentovi.
Policisté během demonstrací zadrželi dva alžírské novináře.

Buteflika čelí už více než měsíc mohutným demonstracím za jeho odstoupení. Lidé požadují také demokratické reformy i odchod celé mocenské elity kolem Butefliky, který je u moci už 20 let.

Od roku 2013, kdy prezident utrpěl mozkovou mrtvici, se jen zřídkakdy objevuje na veřejnosti a lidé v ulicích tvrdí, že už na úřad nestačí.

Buteflika v březnu oznámil, že už nebude usilovat o pátý mandát hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Odložil přitom prezidentské volby plánované původně na 18. dubna.

ČTK