22. listopadu 2015 8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Barmě zasypala půda jadeitový důl. Zemřelo asi 90 lidí, 100 se pohřešuje

Lidé hledají na místě sesuvu půdy těla obětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé hledají na místě sesuvu půdy těla obětí. | foto: Reuters

NEIPYIJTO Nejméně devadesát mrtvých si vyžádal nedělní sesuv půdy u jadeitového dolu na severu Barmy. Dalších zhruba 100 lidí se pohřešuje. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na údaje poskytnuté místními úřady.

Neštěstí se odehrálo v Kačjinském státě na severu Barmy. Většina mrtvých i pohřešovaných jsou vesničané, kteří v místě prosívají a přebírají hlušinu a odpadový materiál. Podle informací agentury DPA se sesunul asi 300 metrů vysoký kopec suti, která zavalila téměř 50 domků.

Místní představitel Tin Schwei Myin uvedl, že se zatím podařilo vyprostit kolem devíti desítek těl. „Jenom jeden člověk byl nalezen živý, ale velice brzy zemřel,“ dodal.

Oblast katastrofy je vyhlášená jako jedno z nejlepších nalezišť jadeitu nejvyšší kvality za několik miliard dolarů ročně. Většina zisku však putuje společnostem a osobám provázaným s předáky někdejší vojenské vlády. Region tak zůstává chudý a místní lidé riskují životy hledáním jadeitu ve vytěžené odpadové hornině u rozsáhlých důlních komplexů.

ČTK