Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Belgického Ramba‘ našli mrtvého, pravděpodobně se zabil. Zradikalizovaný voják týdny unikal policii

Hledaný voják. foto: AP Photo

Brusel - Na východě Belgie dnes nalezli tělo, které patřilo Jürgenu Coningsovi, šestačtyřicetiletému vojákovi a pravicovému extremistovi, po němž od poloviny května pátraly úřady. Oznámila to vláda. Podle prokuratury voják pravděpodobně spáchal sebevraždu, napsala agentura AFP.
  18:01aktualizováno  21:07

„Jürgen Conings byl nalezen mrtvý,“ uvedla ministryně obrany Ludivine Dedonderová. „Nalezení mrtvého těla ukončilo pětiměsíční nejistotu a hrozbu,“ dodala. 

Conings uprchl 17. května s autem naloženým automatickými puškami, granáty či dalšími těžkými zbraněmi a hrozil mimo jiné smrtí známému virologovi, který prosazoval zavádění přísných koronavirových restrikcí. Coningsův útěk spustil masivní pátrací akci, která byla až dosud neúspěšná.

Podle prvního ohledání se Conings zřejmě zastřelil. Prokuratura však uvedla, že to ještě bude muset potvrdit další expertiza. Tělo bylo nalezeno v lesích u vesnice Dilsem-Stockem, v místech, která policisté prohledávali poté, co poblíž našli vojákovo opuštěné auto.

Pátrání po Coningsovi hýbalo několik týdnů celou Belgií a otřáslo rovněž tamní politickou scénou. Uprchlík byl považován za velice nebezpečného, tisíce lidí mu však zároveň vyjadřovaly podporu zejména kvůli silně rozšířenému odporu vůči omezením spojeným s šířením koronaviru.

Kritice čelila rovněž belgická armáda, která podle mnohých selhala při monitorování extremistických tendencí ve vlastních řadách.

Autor:
Témata: Belgie, AFP, Irák

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat