Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Situace v Iráku se vyhrocuje. Letecká základna s americkými vojáky se stala cílem raketového útoku

Svět

  14:52
Bagdád - Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla v neděli cílem raketového útoku. Agentuře AFP to řekl bez dalších podrobností nejmenovaný bezpečnostní činitel. USA v minulosti podobný typ útoků přisuzovaly místním milicím podporovaným Íránem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

‚Režim brutálního popravčího‘. Izrael odsoudil zvolení Raísího, vyzval k ukončení vyjednávání

Zpráva o novém raketovém útoku přichází jen dva dny po prezidentských volbách v Íránu, v nichž zvítězil ultrakonzervativec Ebrahím Raísí. Jeho zvolení přitom oslavují nejradikálnější proíránské skupiny působící Iráku, které dlouhodobě vedou kampaň proti americké přítomnosti v zemi.

Výsledek voleb v Íránu tyto skupiny vyzdvihly jako „neúspěch amerických pěšáků“. Proti cílům USA v Iráku od začátku letošního roku směřovalo již 43 útoků. Terčem byla americká ambasáda v Bagdádu, základny s americkými vojáky nebo jimi najatými bojovníky, či konvoje podporující snahy mezinárodní koalice zaměřené na boj s džihádisty.

Podobné výpady se přitom v poslední době vyhrocují. Dříve k nim milice využívaly rakety nebo bomby umístěné na okraji silnic, od poloviny dubna však čtyřikrát zaútočily ozbrojenými bezpilotními letouny. Podobné výpady podnikají například proti Saúdské Arábii jemenští povstalci z řad Húsíů rovněž podporovaní Íránem.

‚Znamení rostoucí intenzity sporu‘

Pro experty je nedělní incident znamením rostoucí intenzity sporu v Iráku, kde Američané znovu nasadili svoje systémy protivzdušné obrany Patriot. Nadále nicméně udržují v akci i systém C-RAM, jemuž se již v minulosti podařilo zastavit řadu raket.

Zapojení nového prostředku vzdušné obrany je podle AFP důkazem toho, že se Washington nového vývoje obává. Před deseti dny rovněž nabídl až tři miliony dolarů (64,7 milionu korun) za informace ohledně útoků proti americkým cílům v Iráku z poslední doby.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat