Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Situace v Iráku se vyhrocuje. Letecká základna s americkými vojáky se stala cílem raketového útoku

ilustrační snímek foto: Reuters

Bagdád - Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla v neděli cílem raketového útoku. Agentuře AFP to řekl bez dalších podrobností nejmenovaný bezpečnostní činitel. USA v minulosti podobný typ útoků přisuzovaly místním milicím podporovaným Íránem.
  14:52

‚Režim brutálního popravčího‘. Izrael odsoudil zvolení Raísího, vyzval k ukončení vyjednávání

Zpráva o novém raketovém útoku přichází jen dva dny po prezidentských volbách v Íránu, v nichž zvítězil ultrakonzervativec Ebrahím Raísí. Jeho zvolení přitom oslavují nejradikálnější proíránské skupiny působící Iráku, které dlouhodobě vedou kampaň proti americké přítomnosti v zemi.

Výsledek voleb v Íránu tyto skupiny vyzdvihly jako „neúspěch amerických pěšáků“. Proti cílům USA v Iráku od začátku letošního roku směřovalo již 43 útoků. Terčem byla americká ambasáda v Bagdádu, základny s americkými vojáky nebo jimi najatými bojovníky, či konvoje podporující snahy mezinárodní koalice zaměřené na boj s džihádisty.

Podobné výpady se přitom v poslední době vyhrocují. Dříve k nim milice využívaly rakety nebo bomby umístěné na okraji silnic, od poloviny dubna však čtyřikrát zaútočily ozbrojenými bezpilotními letouny. Podobné výpady podnikají například proti Saúdské Arábii jemenští povstalci z řad Húsíů rovněž podporovaní Íránem.

‚Znamení rostoucí intenzity sporu‘

Pro experty je nedělní incident znamením rostoucí intenzity sporu v Iráku, kde Američané znovu nasadili svoje systémy protivzdušné obrany Patriot. Nadále nicméně udržují v akci i systém C-RAM, jemuž se již v minulosti podařilo zastavit řadu raket.

Zapojení nového prostředku vzdušné obrany je podle AFP důkazem toho, že se Washington nového vývoje obává. Před deseti dny rovněž nabídl až tři miliony dolarů (64,7 milionu korun) za informace ohledně útoků proti americkým cílům v Iráku z poslední doby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!