Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Belgii soudí členy teroristické buňky z Verviers, spjaté s útoky v Paříži

Svět

  14:39
BRUSEL - Za přísných bezpečnostních opatření v pondělí v Bruselu začal proces s údajnými příslušníky teroristické buňky, jejíž dva členy loni v lednu zabila belgická policie při operaci ve městě Verviers. Mezi obžalovanými je podle agentury AP celkem 16 lidí, z nichž devět se ale stále nepodařilo dopadnout. Úřady tvrdí, že teroristickou buňku plánující útoky v Belgii řídil Abdelhamid Abaaoud, zřejmě hlavní organizátor loňských krvavých atentátů v Paříži, který poté zahynul při policejním zásahu.

Speciální jednotky během razie v Molenbeeku - ilustrační snímek foto: Reuters

Policejní operace ve Verviers se uskutečnila 15. ledna 2015, krátce po útocích v Paříži, při nichž tři islamističtí ozbrojenci postříleli 17 lidí včetně členů redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo. Podle vyšetřovatelů však akce v Belgii s vyšetřováním pařížských útoků přímo nesouvisela.

Belgie obvinila čtyři muže z účasti na terorismu. ‚Muž v klobouku‘ odhalen

Při policejním zásahu ve Verviers byli zabiti dva islamisté, další byl zatčen. Právě zatčený šestadvacetiletý Marouane El Bali, který stejně jako jeho dva druhové pocházel z bruselské čtvrti Molenbeek, je hlavní postavou procesu. Prokuratura ho kromě terorismu obžalovala i z pokusu o vraždu, jehož se podle ní dopustil tím, že střílel na policisty. Spolu s ním před soudem stane dalších šest mužů, z nichž tři jsou ve vazbě a tři zatím na svobodě. Z devíti osob souzených v nepřítomnosti jsou dva Belgičané, pět Francouzů, jeden Maročan a jeden Nizozemec.

Podle vyšetřovatelů teroristickou buňku ve Verviers úkoloval Belgičan marockého původu Abaaoud, který v té době pobýval v Řecku. Chtěl prý uskutečnit útoky proti policii. Tohoto muže se tehdy dopadnout nepodařilo. Abaaoud pak zřejmě naplánoval útoky v Paříži, při nichž loni 13. listopadu zahynulo 130 lidí. Sám Abaaoud zahynul při přestřelce s francouzskou policií ve svém úkrytu na pařížském předměstí Saint-Denis pět dní po útocích.

Soud bude případ teroristické buňky z Verviers projednávat zhruba tři týdny. Obhájci obžalovaných už předem avizovali, že se v případě odsouzení svých klientů odvolají.

Autor: