Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oběť stranického puče? Čína zatkla mocného ‚tygra‘ bezpečnosti Čou

Čou Jung-kchang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čou Jung-kchang | foto: Reuters

PEKING Čínská policie zatkla jednoho z nejmocnějších politiků posledního desetiletí, bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchanga, informovala agentura Reuters. Čínská komunistická strana jej vyloučila ze svých řad. Podle agentury Nová Čína byl Čou obviněn z přijímání vysokých úplatků a vyzrazení státního tajemství.

Čou Jung-kchang je dalším zatčeným „tygrem“ (vysokým politikem) a také dalším krokem v protikorupčním tažení současného prezidenta Si Ťin-pchinga.Tento boj proti korupci ale není zcela jednoznačnou záležitostí a často se spekuluje, že je účelový.

O kauze:

  • Komunistická strana začala Čoua vyšetřovat již v červenci pro "vážné porušení disciplíny". Média následně začala také spekulovat, že Čou si objednal vraždu své první ženy.
  • Čou byl rovněž členem devítičlenného stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny. Dosud platilo nepsané pravidlo určené k zachování jednoty strany, podle něhož členové stálého výboru nebyli trestně stíháni.
  • Čou před odchodem do důchodu usiloval o to, aby na jeho místo šéfa vnitřní bezpečnosti nastoupil Po Si-laj, který byl loni odsouzen na doživotí za korupci a zneužití moci.

V Komunistické straně Číny totiž už dlouhou dobu probíhá vnitrostranický konflikt frakcí, který není zcela čitelný a je symbolizován tzv. reformisty (bývá tam řazen např. bývalý prezident Chu ťin-tchao a současný Si Ťin-pching) a frakcí následující Ťiang Ce-mina (prezidenta Číny v 90. letech). Do „Ťiang Ce-minovi frakce“ patřil například za korupci odsouzený Po Si-laj a právě v pátek zatčený Čou Jung-kchang. 

V určitých zdrojích se objevily i nepotvrzené spekulace, že Čou Jung-kchang se s Po Si-lajem pokusili o ozbrojený puč v Pekingu v roce 2012. Po samotném Ťiang Ce-minovi se slehla zem a médii prolétla i později dementovaná zpráva, že je po smrti.

Čou Jung-kchang měl na starosti vnitřní bezpečnost Číny a pod jeho kontrolu spadala policie, civilní rozvědka, polovojenská policie i soudy. Do vnitřní bezpečnosti se v Číně investuje více než do jakéhokoli jiného rezortu včetně armády. Masivní investice začaly právě za vlády Ťiang Ce-mina, který se „vyhoupl“ do špiček politiky po zásahu na náměstí Tchien-an-men a za svůj osobní cíl si vzal vymýcení Falun Gongu v Číně a „udržování stability společnosti“. A to za jakoukoli cenu, právě postup proti Falun Gongu byl některými soudy označen za genocidu.

K TÉMATU:

Právě takové a podobné úkoly měl Čou Jung-kchang na starosti a za svůj politický úspěch a růst vděčí prakticky pouze Ťiang Ce-minovi. Fakt, že byl nyní zatčen Čou a před ním Po Si-laj naznačuje, že vnitrostranický frakční boj v Číně se vyvíjí vcelku jednostranně. Jak se situace celkově vyvine, zůstává ale stále otázkou budoucnosti. Jisté je, že alespoň z venkovního pohledu Si Ťin-pching má moc pevně v rukou.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...