Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V čínské léčebně utýrali mladou dívku. Šla na záchod bez dovolení

Svět

  13:00
PEKING - Kontroverzní léčba čínských dětí závislých na internetu má další oběť. Devatenáctiletá Číňanka podlehla vážným zraněním hlavy, jež jí způsobili zaměstnanci rehabilitačního střediska v provincii Che-nan. Ti do dívky dvě hodiny kopali, aby ji disciplinárně potrestali za to, že šla na záchod bez dovolení, napsal internetový server Quartz.

Čínské dítě závislé na internetu v léčebně (ilustrační fotografie). foto: YoutubeReprofoto

Dívčina smrt je posledním příkladem toho, jak se vymkly z rukou "výcvikové tábory" ve vojenském stylu, kde se mají léčit dospívající, kteří v Číně propadli závislosti na internetu. Těch, kdo nedokážou svou závislost na síti kontrolovat, jsou v zemi údajně miliony.

Čína v roce 2008 zařadila internetovou závislost mezi duševní poruchy. A rodiče od té doby začali posílat své děti do táborů, které slibují, že je prostřednictvím výcviku a disciplíny ve vojenském stylu vyléčí. Odhady, kolik existuje podobných táborů, z nichž část zaměstnává bývalé důstojníky čínské armády, sahají od 65 do 300 zařízení.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Tábor, v němž zemřela devatenáctiletá dívka - Zhengzhou Boqiang New Idea Life Training School - zatím úřady uzavřely, dokud se případ nevyšetří. Na internetových stránkách tábor rodičům sliboval: "Naším cílem je přijmout, respektovat a starat se o ztracené děti, pomoct jim stát se zdravými, šťastnými, chytrými a tolerantními, a přivést celou rodinu na cestu štěstí a harmonie."

Klienti zařízení však líčí jiný příběh. Jako trest za přestupky sahající od špatně složené deky až po "neuctivý pohled na učitele" nutili inspektoři žáky opakovaně padat na zem na záda nebo obličej. "Nemohli jsme se spojit s okolním světem. I naši poštu kontrolovali, abychom o zařízení nenapsali něco špatného," popsal jeden z internovaných, sedmnáctiletý chlapec. Když do zařízení přijela matka zabité dívky, aby si vyzvedla dceřino tělo, házely na ni ostatní děti kousky papíru s napsanými telefonními čísly a prosbami, aby zavolala jejich rodičům a požádala o jejich záchranu.

Hraní online her v čínské internetové kavárně. Mezi nejoblíbenější hry patří proslulá World of Warcraft.

Fyzické týrání

Podle zprávy čínského listu Legal Evening News bylo v posledních letech zaznamenáno nejméně 12 případů fyzického týrání v těchto střediscích, z nichž sedm skončilo smrtí. Byl mezi nimi i dospívající chlapec, kterého ubili k smrti v jednom z odvykacích táborů v roce 2009.

Ve stejném roce muselo čínské ministerstvo zdravotnictví nařídit nemocnici v provincii Šan-tung, aby přestala používat elektrické šoky na mladé pacienty trpící závislostí na internetu. Nemocnice tuto takzvanou léčbu použila na nejméně 3000 pacientů.

Často je sporná i samotná definice závislosti na internetu. Podle některých odborníků často rodiče viní internet za celou škálu složitých společenských problémů a potíží s chováním, které odstřižení od sítě nevyřeší.

O mladých Číňanech závislých na internetu natočila dokumentární snímek izraelská režisérka Shosh Shlam (Závisláci na netu, 2013):

Autoři: ,