Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V děsivých podmínkách riskují životy. Nemáme jinou možnost, tvrdí uprchlíci

Svět

  7:00
Narodili se v zemích, kde jim šlo o život. Proto zamířili do libyjského uprchlického tábora. Tam všechny své vydělané peníze odevzdali pašerákům a doufají, že se díky tomu jednoho dne dostanou do Evropy. Vědí, že mohou kdykoli zemřít, ale zároveň tvrdí, že zkrátka nemají jinou možnost.

Afričtí uprchlíci na ostrově Lampedusa. foto: Reuters

„Do Súdánu se už nemůžu vrátit. Vesnici, kde jsem žil, vojáci vyplenili. Mé sestry znásilnili a otce zabili,“ popsal svůj příběh britskému deníku The Guardian Mohamed Abdallah.

Vyhodili z lodi křesťany?

Italská policie minulý týden zadržela asi 15 běženců afrického původu a muslimského vyznání, kteří měli při potyčkách na cestě na Sicílii hodit přes palubu 12 křesťanských uprchlíků.

Společně se svým bratrem a bratrancem po těchto zkušenostech vyrazil na stovky kilometrů dlouhou pouť do Libye. Tam však dorazil sám, oba jeho příbuzní totiž během cesty zemřeli. Přesto dál neztrácí naději a věří, že jednoho dne na evropskou půdu vstoupí.

„Měli jsme pouze kompas“

Na vytouženou cestu na sever se však čeká někdy i několik měsíců a její výsledek navíc bývá nejistý. Neúspěšný pokus o překonání Středozemního moře za sebou má například Nigerijec Vincent Collins. „Lybijští pašeráci mě spolu s asi sto dvaceti dalšími lidmi nacpali do lodi a bez řidiče nás poslali na širé moře. Měli jsme pouze kompas,“ vypráví muž, který je na útěku společně se svou těhotnou partnerkou.

‚Budeme jen hledat těla.‘ Tragédie u ostrova Lampedusa: až 700 mrtvých

Spolu s nimi cestovala i dvacetiletá studentka Fatima Bagharová z Mali. „Na lodi jsme se nemohli ani pohnout. Lidé, kteří byli natěsnáni uprostřed, museli močit na své sousedy. Nebyla jiná možnost. Na okraji paluby dva muži ztratili rovnováhu a spadli do moře. Nepřežili. Nikdo jim nemohl pomoci,“ vylíčila britskému deníku otřesné zážitky z plavby Bagharová.

Itálie si zaslouží podporu, řekl Papež

"Chci vyjádřit vděčnost Itálii za to, že se stará o množství běženců, kteří riskují své životy," řekl papež František. "Je nesporné, že rozsah tohoto fenoménu vyžaduje mnohem rozsáhlejší přístup," dodal s tím, že je třeba neustále žádat o důraznější podporu na evropské a mezinárodní úrovni.

Obětí by možná bylo mnohem více, kdyby loď, mířící do neznáma neobjevila libyjská pobřežní stráž a nepomohla jí zpět na pobřeží. „Musíme do Evropy,“ trvají si však na svém uprchlíci děsivým zkušenostem navzdory.

„Musíme do Evropy“

Nebezpečí ale běžencům nehrozí jen na chatrných bárkách, ale i v utečeneckých táborech. Vleklou občanskou válkou zmítaná Libye, která je největší přestupní stanicí na cestě afrických běženců do Evropy, totiž nemá finanční ani personální kapacity na to, aby se o tisíce uprchlíků postarala. „Ideální by bylo, kdyby se zde příchozí nezdrželi více než měsíc. Praxe je však jiná,“ připouští Khaled Tomy, velitel tábora ve městě Zawia na západě Libye.

U Itálie utonuly stovky uprchlíků, loď před potopením začala hořet

Přestože Tomyho lágr je považován za jeden z „lepších“, jeho obyvatelé se přesto musí vyrovnat s mimořádně tvrdými podmínkami. V jedné místnosti je často ubytováno až šedesát lidí, postele nebo nábytek neexistují, v táboře se šíří nemoci a uprchlíci jsou vystaveni podivným praktikám tamějších domorodých překupníků.

Rekordní vlna migrace

Čad, Sierra Leone, Súdán, Eritrea, Nigérie,... Přesná čísla uprchlíků, kteří tyto země opouští a sní o cestě do Itálie, Španělska, Řecka či Portugalska, nikdo nezná. Jisté však je, že státy na jihu Evropy letos čelí rekordní vlně migrace. Geometrickou řadou však neroste pouze počet žadatelů o azyl, ale i počet obětí.

Uprchlíci nastupují do lodi, která je převeze na Sicílii.
Tito uprchlíci měli štěstí a dorazili na ostrov Lampedusa.

Jen od počátku roku 2015 totiž ve Středozemním moři zemřelo asi půl druhého tisíce uprchlíků. V neděli pak svět šokovala tragédie převrácené lodi nedaleko italského ostrova Lampedusa, která si vyžádala až 700 obětí.

Největších lodnítragédie ve Středomoří

  • 18. dubna 2015 - zřejmě až 700 obětí (Libye) - Až 700 lidí zřejmě zahynulo poté, co se na moři převrátila loď s migranty na palubě. Nehoda se stala v libyjských vodách asi 200 kilometrů od italského ostrova Lampedusa.
  • 17. září 2014 - až 500 obětí (Malta) - Asi 500 kilometrů od pobřeží Malty se potopila loď s pěti stovkami uprchlíků, která plula z egyptského přístavu Damietta. V souvislosti s tragedií se objevily spekulace, že loď mohli potopit sami převaděči, kteří se dostali do konfliktu s běženci.
  • 15. dubna 2015 - pravděpodobně 400 obětí (Libye) - Ve Středozemním moři zřejmě utonulo 400 uprchlíků z lodi mířící z Libye do Evropy.
  • 3. října 2013 - nejméně 360 obětí (Itálie) - U jihoitalského ostrova Lampedusa při lodní nehodě utonulo nejméně 360 afrických uprchlíků. Loď přepravovala přes 500 osob a zachránit se podařilo jen 155 lidí.
  • Počátek února 2015 - až 300 obětí - Při ztroskotání tří lodí s uprchlíky u břehů Libye podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pravděpodobně zahynulo až 300 lidí.
  • 25. prosince 1996 - 283 obětí (Malta) - Loď Yiohan, plavící se pod honduraskou vlajkou s 390 muži z Pákistánu, Indie a Srí Lanky se srazila asi 15 mil východně od Malty s kutrem, na nějž měli emigranti přesednout a nechat se vylodil asi v jižní Itálii. Zahynulo 283 uprchlíků, 107 osob bylo zachráněno.
  • 1. června 2011 - až 270 obětí (Tunisko) - U tuniského souostroví Kerkenna se utopilo až 270 lidí z lodě, jež nelegálně přepravovala do Evropy přes 800 osob; zachránit se podařilo asi 570 běženců.
  • 20. června 2003 - přes 200 obětí (Tunisko) - Ve vodách Středozemního moře se u tuniského pobřeží potopila loď s ilegálními uprchlíky z Afriky, kteří se plavili z Libye do Itálie. Podle tragické bilance se 41 lidí podařilo zachránit, dalších přes 200 se zřejmě utopilo. Podle přeživších byla loď ve velmi špatném stavu a navíc přetížená.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!