Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Hongkongu byla 13letá dívka odsouzena za zapálení čínské vlajky. Její rodině chodí výhrůžné zprávy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

PRAHA Třináctiletá dívka byla v Hongkongu odsouzena k roku probace, zákazu vycházení a nápravným programům za zneuctění státní vlajky. Při nepovoleném pro-demokratickém protestu podpálila čínskou vlajku. Soudkyni neobměkčil ani nízký věk obviněné. Dívčině rodině chodí výhružné zprávy přes internet.

O události informoval server South China Morning Post. Mladá demonstrantka byla shledána vinnou ze zločinu „hanobení státní vlajky“. Okresní soudkyně Kelly Shuiová sdělila, že nebude brát ohledy na dívčin nízký věk. „Nemůžu rozhodnout shovívavě jen proto, že obžalovaná je mladistvá,“ prohlásila Shuiová.

Jako trest byla mladistvé uložena dvanáctiměsíční probace (tedy dohled nad obviněným, pozn. red.) společně s omezením vycházek mezi 19.30 až 7.00 ráno. Kromě povinného hlášení se probačnímu úředníkovi se bude muset účastnit skupinových terapií, veřejně prospěšných činností a jiných rehabilitačních programů. To vše bude ještě doplněno zápisem do trestního rejstříku, informovala Kelly Shuiová.

„Prosím promýšlejte důsledky svých činů dřív, než je vykonáte. Je hloupé něco provádět před zvážením, jak to vlastně dopadne,“ měla sdělit soudkyně směrem k odsouzené žačce základní školy.

Dívka společně s dalšími dvěma neidentifikovanými protestujícími stáhla čínskou vlajku z vnější strany radnice hongkongské čtvrti Tuen Mun, a poté ji zapalovačem podpálila. Svou tvář maskovala pouze širokými průhlednými brýlemi, které známé spíše z hodin chemie, a respirátorem. Vzhledem k tomu, že celou situaci zaznamenala místní média, policie dívku rychle poznala a ještě ten den ji policisté zadrželi.

Obhájce demonstrantky Douglas Kwok King-hin argumentoval předložením dopisů od ředitele dívčiny základní školy a jejího fotbalového trenéra, aby prokázal, že dívka měla neposkvrněný studijní záznam a brala vzdělávání se velmi seriózně. Právník požadoval, aby dívce byla dána druhá šance a nebyl jí udělen záznam do trestního rejstříku.

Anonymní výhrůžky: znásilnění, únos či smrt

Vzhledem k nízkému věku nebylo samozřejmě zveřejněno její jméno. Již předtím, než proběhl soud, však byli její rodiče vystaveni lynčování na internetu a dívka prý obdržela anonymní výhrůžky přející jí znásilnění, únos či dokonce smrt. Žačka se již dalších demonstrací nezúčastnila, doplnil obraz situace její advokát.

Dívčin protistátní kriminální akt se odehrál na pozadí velké nepovolené zářijové demonstrace „pro-demokratických“ aktivistů. Policie proti demonstrujícím zakročila s použitím slzného plynu a gumových projektilů. Druhá strana jim to oplácela házením Molotovových koktejlů.

Dívka je již druhým občanem protesty zmítaného Hongkongu, který v poslední době doplatil na nemorální zacházení s vlajkou. V září byl jednadvacetiletý Law Man-chung odsouzen k 200 hodinám veřejných prací za to, že čínskou vlajku při protestech pošlapal a z legrace ji hodil do popelnice. Law byl první člověk z devíti lidí obžalovaných za zneuctění vlajky od doby vypuknutí protestů, který doopravdy stanul před soudem. Dle čínského zákona se za zneuctění státní vlajky může horní sazba odnětí svobody vyšplhat až na tři roky vězení s možností uložení pokuty ve výši až 146 tisíc korun.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!