Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hromadná fotka v bouřce je stála život. Šestnáct lidí po úderu blesku do historické věže v Indii přišlo o život

Svět

  11:53aktualizováno  14:20
Džajpur (Indie) - Nejméně 16 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když je při návštěvě historické pevnosti u severoindického Džajpuru zasáhl blesk. Informuje o tom dnes zpravodajský web BBC. Podle agentury AFP v Indii blesky v neděli zabily přes 50 lidí.

Pevnost Amer. foto: Michal Pavec, Lidovky.cz

Skupinu lidí blesk zasáhl v neděli, když se v dešti fotili na vrcholku věže pevnosti Ámér, která pochází z 12. století. Na místě bylo v době úderu blesku 27 lidí. Někteří údajně z věže skočili. Představitel místní policie médiím řekl, že většinu obětí tvoří mladí lidé.

„Když začalo pršet, návštěvníci se ukryli ve strážní věži poblíž pevnosti. Blesk zasáhl strážní věž a na místě zabil 11 lidí a další zranil,“ řekl dnes agentuře Reuters místní policista. Většina obětí podle něj byli domácí turisté.

Zřícení 12patrové budovy na Floridě má již 36 obětí. Pátrání v troskách ale komplikují blesky a déšť

V posledních zhruba dvaceti letech blesky v Indii každý rok průměrně zabily 2000 lidí.

Jen v neděli si v indickém státě Rádžasthán, jehož je Džajpur metropolí, zásahy bleskem podle místních médií vyžádaly dalších devět mrtvých. Rodiny obětí podle místních úřadů obdrží 500 000 rupií (téměř 146 700 Kč) jako odškodnění.

Upřímnou soustrast pozůstalým vyjádřil indický premiér Nárendra Módí a na Twitteru napsal, že se modlí za bezpečí lidí v oblastech zasažených silnými dešti a bouřemi.

Blesk na Rakovnicku zasáhl skupinku dětí, pro jedno musel přiletět vrtulník

Období monzunů, které charakterizují silné lijáky, v Indii většinou trvá od června do září. Podle indického meteorologického úřadu se od 60. let minulého století počty lidí, které v zemi každý rok zabije blesk, zdvojnásobily. Jako jeden z důvodů úřad zmínil změny klimatu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!