12. října 2017 18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kalifornii hoří tisíce polí s marihuanou. Zemědělci přicházejí o milionové investice

Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily... | foto: Reuters

MENDOCINO Požár v Kalifornii zničil několik farem s marihuanou v okrsku Mendocino. Poškození zemědělci, kteří ztratili svou úrodu v plamenech, nemají své plodiny pojištěné. Federální zákon totiž obchodní smlouvy, týkající se marihuany, omezuje. Kalifornská konopná asociace odhaduje, že zatím shořelo nanejvýš 15 000 polí s marihuanou.

„Nikdo nemá pojištěnou úrodu. Pojištění se vztahuje na jejich domy, ale už ne na marihuanu,“ popisuje situaci Nikki Lastreto, sekretář Mendocinské asociace pěstitelů marihuany. Zemědělci totiž nemohou své plodiny pojistit kvůli federálnímu zákonu.

Kalifornie sice marihuanu zlegalizovala, ale dle celoamerických federálních zákonů je technicky stále zakázaná. Banky ani pojišťovny tedy nemohou udílet pojištění.

„Hodně zemědělců nebude moci dostat žádnou peněžní podporu, pokud jim shoří farmy,“ popisuje situaci Derek Peterson, vedoucí kalifornské obchodní společnosti Terre Tech.

Mluvčí Kalifornské konopné asociace Josh Drayton odhaduje, že zatím shořelo mezi 10 000 a 15 000 polí. Pěstování marihuany přitom v Kalifornii není nic levného. Každý začínající farmář musí do svého podniku investovat přibližně 8 milionů dolarů, s tím, že 3 miliony pokryjí náklady za zakoupení polností a kultivace plodin. 

Požáry, které teď hoří po celé Kalifornii, už mají na svědomí 23 obětí a stovky lidí je nezvěstných. Oheň sežehl už 170 000 akrů půdy. Tamní guvernér Jerry Brown vyhlásil v osmi okrscích výjimečný stav nouze.

Lékařská marihuana je v Kalifornii legální už od roku 1996, rekreační konopí bylo schváleno referendem v lednu 2016. Maloobchodní prodej drogy bude zaveden příští rok, místní úřady si ale stále nevědí rady s tím, jak omamné zboží regulovat a danit.

Ondřej Patrovský

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz