Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nemáme strach z bohatých mužů v obleku.‘ Kanadskou železnici paralyzují protesty proti plynovodu

„Tohle je naše země,“ stojí na transparentu v Torontu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Tohle je naše země,“ stojí na transparentu v Torontu. | foto: Reuters

Toronto Ve velké části Kanady je přerušený vlakový provoz. Blokují jej odpůrci výstavby plynovodu, který má vést přes teritorium v Britské Kolumbii obývané původními obyvateli. Protesty se během uplynulého týdne rozšířily ze západu země až do nejhustěji obydlených aglomerací na východě Kanady. Paralyzovaná je osobní i nákladní železniční doprava.

Protesty začaly minulé pondělí, kdy byla poblíž města Houston v Britské Kolumbii na západě Kanady zatčena skupina původních obyvatel, která blokovala železnici klíčovou pro výstavbu plynovodu vedoucího z Dawson Creek do města Kitimat. 

Blokáda v obci Tyendinaga, kde se nachází teritorium kmene Mohawků.
Blokáda vlakového provozu v Torontu.

Plynovod bude dlouhý 670 kilometrů a mimo jiné povede přes území národa Wet’suwet’en. Jeho představitelé ovšem minulý rok výstavbu odmítli jako jediní z kmenů, jichž se plynovod dotkne. Na svém stanovisku si stojí s tím, že Kanada nemá právo na jejich půdě stavět. 

„Nikdy jsme se nevzdali našeho území, na kterém si sami vládneme již stovky let. Nemáme strach ani z policejního nátlaku, ani z bohatých mužů v obleku. Jsme pořád tady a zůstaneme zde. Tohle není konec,” napsala ve veřejném prohlášení skupina 28 demonstrantů, které policejní těžkooděnci zatkli za doprovodu psů a helikoptér. 

Na jejich podporu začaly železnici blokovat další skupiny původních obyvatel a jejich sympatizantů, zejména v provinciích Ontario a Québec. Některé blokády již skončily, ale ve městě Belleville demonstranti spoje nadále blokují. Belleville má přitom klíčovou polohou. Leží mezi nejlidnatějšími městy Kanady Torontem a Montréalem, vlaky mezi nimi a metropolí Ottawou stále nejezdí.

10.února 2020 v 14:11, příspěvek archivován: 16.února 2020 v 16:11

Mohawks in Kahnawake showing solidarity to people of Wet’suwet’en in BC. Not allowing trains to run through their territory, which means EXO has cancelled Candiac trains this morning. Protest in Belleville is still blocking Via Rail trains. https://t.co/fGDXiga6zf

Hlavní provozovatel nákladní železniční dopravy Canadian National Railway (CN) ve čtvrtek ohlásil, že kvůli blokádám ruší spoje od Toronta na východě země směrem na západ a krátce na to do odvolání zrušil většinu vlaků i dopravce Via Rail, který poskytuje osobní dopravu nejen mezi velkými městy v okolí jezera Ontario, ale i spoje na západ Kanady. V zemi tak jsou desetitisíce lidí, kteří se nemohou dostat do práce či do škol a problémem je i zásobování odlehlejších částí země.

Dopravce CN již získal soudní povolení k ukončení demonstrace v Belleville,  ale policie zatím nezasáhla.

Kanadská obchodní komora vyzvala vládu k odstranění blokád. „Zastavení vlakových dodávek omezí dovoz potravin a konstrukčních materiálů do Québecu a na východní pobřeží Kanady,” napsala obchodní komora v dopise členům vlády. „Blokování železnic vytváří škodu v řádech desítek milionů dolarů,“ sdělil serveru CNN Ryan Greer, ředitel komory.

Demonstrace tlačí na premiéra Justina Trudeaua, který je vychvalovaný za svůj pozitivní přístup k diverzitě a ochranu práv původního obyvatelstva. „Trudeau v OSN uronil slzu nad historií kanadských domorodců a potom neváhal povolit použití násilí proti neozbrojeným lidem, bojujícím za svá práva,” řekla pro deník Guardian jedna ze zatčených žen.

Trudeau se k blokádám vyjádřil na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde řekl, že Kanaďané za sebou mají těžký týden. „Lidé se nemohou dostat do práce či domova, obchodníci nemohou dodávat své produkty na trh a nemocnice se obávají přerušení dodávek. Naše země uznává právo na protest, ale musí být v mezích zákona,” řekl premiér.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?