12. března 2018 10:23, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Káthmándú skončilo letadlo se 67 pasažéry ve fotbalovém hřišti. Zemřelo nejméně 50 lidí

V turistickém Káthmándú havarovalo letadlo se 71 lidmi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V turistickém Káthmándú havarovalo letadlo se 71 lidmi. | foto: Reuters

Káthmándú Nehoda bangladéšského letadla, které v pondělí havarovalo při přistávání na mezinárodním letišti v nepálské metropoli Káthmándú, si vyžádala nejméně 50 mrtvých. Podle agentury AP o tom informoval mluvčí armády. Šestnáct přeživších je v péči nemocnice, která se nachází nejblíže místu neštěstí, informovala AP.

Přesný počet mrtvých a zraněných zatím zůstává nejasný. Podle nepálského tisku pilot při přistávání pravděpodobně ztratil orientaci.

Na palubě letounu soukromé bangladéšské společnosti US-Bangla Airlines bylo 71 osob; 67 cestujících a čtyři členové posádky. Mezi pasažéry bylo 33 Nepálců, 32 Bangladéšanů, jeden člověk z Číny a jeden z Malediv.

Stroj při havárii zachvátily plameny a z místa stoupal dým. Fotograf agentury Reuters viděl, jak záchranáři z letadla vytahují silně ohořelé mrtvoly.

Neštěstí se stalo ve východní části letiště. Britský deník The Independent napsal, že letoun mířící do Káthmándú z bangladéšského hlavního města Dháky skončil mimo ranvej na nedalekém fotbalovém hřišti.

Neštěstí se stalo ve východní části letiště.
Letoun mířící do Káthmándú skončil mimo ranvej a narazil do nedalekého...

Podle snímků na internetu byl požár uhašen, letoun byl silně poničen a rozpadl se na několik kusů. Mezinárodní letiště v Káthmándú bylo po nehodě přechodně uzavřeno a letadla, která na něj měla směřovat, byla odkláněna jinam. Agentura AFP později napsala, že letiště je opět v provozu.

Letiště se nachází v nadmořské výšce 1338 metrů a má jen jednu ranvej. Podle ředitele nepálského leteckého úřadu mohly být příčinou technické problémy stroje, zřejmě 17 let starého turbovrtulového dopravního letadla Bombardier Dash 8. „Letadlo mělo přistávat z jihu, ale přistávalo ze severu,“ sdělil nepálský letecký úřad.

Podle AP letoun několikrát změnil směr a před zřícením letěl nebezpečně nízko. Z vyhodnocení komunikace mezi kapitánem letadla a řídící věží vyplývá, že pilot při přistávání ztratil orientaci, informoval místní zpravodajský portál Nepali Times.

„Letěl tak nízko, že jsem si pomyslela, že narazí do hor,“ řekla AP Američanka pracující v Nepálu Amanda Summersová, která neštěstí sledovala ze své nedaleké pracovny. „Náhle přišel výbuch a pak další,“ líčila Summersová. Hasiči podle ní byli na místě možná behem minuty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!