26. března 2018 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Řekni mamce, že jsem ji milovala.‘ Požár v Kemerově uvěznil v hořícím kině desítky dětí

Skupina ruských hasičů, kteří bojovali s ohněm v nákupním centru, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina ruských hasičů, kteří bojovali s ohněm v nákupním centru, | foto: ČTK

KEMEROVO/PRAHA Při požáru v ruském nákupním centru zůstaly v kinosálech uvězněny desítky dětí. Podle neoficiálních informací v multikině zemřelo kolem šedesáti lidí. Celkový počet obětí zatím není známý, stejně jako příčina požáru. Evakuaci komplikovaly uzamčené východy i vypnutá požární signalizace.

„Všechno hoří, dveře jsou zablokované. Nemůžu ven, nemůžu dýchat,“ plakala do telefonu dvanáctiletá Vika Pochankinová. Zůstala společně s dalšími lidmi uvězněná v hořícím kině, které bylo součástí několikaposchoďového nákupního centra v sibiřském Kemerově.

„Kolem šestnácté hodiny mi volala moje neteř Vika,“ uvedla pro Siberian Times její teta Jevgenie. Dvanáctiletá dívka jí volala, protože se nemohla dovolat své matce. „Řekla jsem jí: ‚Viko, sundej si oblečení a zakryj si jím nos.‘“

„Tetičko, řekni mojí rodině, že je miluju, řekni mojí mamce, že jsem ji milovala,“ řekla své tetě Vika. Pak hovor skončil. V kinosálu bylo s dívkou ještě dalších deset dětí. 

Bezpečnostní jednotky odklízejí trosky spáleného plechu z nákupního centra.
Pracovníci bezpečnostních týmů likvidují zbytky požáru.

Začaly totiž školní prázdniny a podle Jevgenie byla v sále téměř celá třída a dva nebo tři rodiče. Dospělí prý povětšinou dovedli své děti do kina a nechali je samotné v sále, zatímco šli nakupovat.

Podle informací agentury Interfax si požár vyžádal 64 obětí. Podle zdrojů deníku Siberian Times však bezpečnostní složky vytáhly z trosek hořícího centra až 96 těl. Mnohá z nich patřila dětem. Jen ve dvou kinosálech zemřelo na 60 lidí.

Nákupní centrum vzniklo předěláním bývalé textilky a místní ji označovali za labyrint bez oken s jedním schodištěm, jednou výtahovou šachtou a jedním eskalátorem. Evakuace tak byla velmi náročná.

Záchranu ohrožených lidí komplikovala vratkost narušených konstrukcí a exploze plynové láhve, kterou požár způsobil. Vyšetřovatelé oznámili, že podle jejich zjištění byly při provozu zábavního centra vážně porušeny bezpečnostní předpisy. 

Zamčené východy a vypnutá signalizace

Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly. Policie po něm vyhlásila pátrání. Podle ruských médií byly některé prostory objektu obloženy hořlavým materiálem, který prakticky nebylo možné uhasit.

O příčinách neštěstí, jednoho z nejtragičtějších po rozpadu Sovětského svazu, ruská média zatím jen spekulují. Hovoří se o poruše v elektroinstalaci nebo o neopatrném nakládání s otevřeným ohněm. V jednom z kin obchodního centra děti zapalovaly svíčky při víkendové slavnosti. Nejvíce obětí si oheň vyžádal právě v horních patrech, kde bylo několik kinosálů plných dětí.

Agentura Interfax napsala, že požár zřejmě vznikl v místnosti s dětskou trampolínou, kde některé z dětí zapálilo molitan. Od něj se oheň bleskurychle rozšířil.

Střechy kinosálů se propadly.

Očití svědkové se v pondělí novinářům svěřovali s popisem hrůzných scén z okamžiků před příjezdem hasičů a záchranářů. Lidé se před ohněm a dýmem vrhali z oken, často to byly malé děti padající ze třetího poschodí, kde byly kinosály.

Zatím byla identifikována těla patnácti mrtvých, v řadě případů bude podle agentury Interfax zapotřebí provést analýzu DNA. Těla mnoha lidí se zatím nepodařilo vyprostit z trosek, šance na nalezení přeživších je podle hasičů nulová.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...