Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při požáru v ruském obchodním centru zemřelo nejméně 64 lidí. Policie vyslýchá ředitelku centra

Požár ruského obchodního domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár ruského obchodního domu. | foto: Reuters

MOSKVA Nejméně 64 lidí, z toho devět dětí přišlo o život při požáru v několikapodlažním obchodním centru v sibiřském městě Kemerovo, které leží asi 3000 kilometrů na východ od Moskvy. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na úřední oznámení a mluvčího zasahujících hasičů.

Záchranáři podle mluvčího štábu pátrají po ještě po dalších pohřešovaných. „Mohou být v sálech kin, které se propadly ze čtvrtého na třetí podlaží,“ dodal.

Požár obchodního a zábavného centra v Kemerovu na Sibiři propukl ještě v neděli, uhasit se jej podařilo až dnes. Záchranáři se následně pustili do rozebírání trosek v pátrání po nezvěstných. „Požár byl uhašen, začalo úplné rozebírání trosek. Dým nad obchodním centrem prakticky zmizel. Hasiči ještě polévají vodou doutnající konstrukce, aby nepřipustili opětovné rozdmýchání plamenů,“ uvedl mluvčí štábu.

Mezi oběťmi jsou i děti, včetně jedenáctileté příbuzné gubernátora Kemerovské oblasti Amana Tulejeva. Úřady slíbily zaplatit pohřby, jakož i vyplatit rodinám obětí po milionu rublů (asi 360 tisíc korun). V městkých nemocnicích podle agentury Interfax zůstává 12 zraněných, z toho dva jsou v těžkém stavu.

Kvůli požáru byli zatčeni tři lidé, včetně ředitelky centra. Naděžda Suddenoková podle Interfaxu právě čelí otázkám vyšetřovatelů. V médiích se již objevilo, že příčiny požáru se vyšetřují podle paragrafů o usmrcení z nedbalosti, o porušení požárních předpisů s následkem smrti a o poskytování služeb neodpovídajících požadavkům bezpečnosti. Na místě je ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov a ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová.

Zásah hasičů proti požáru v obchodním domě.
Požár obchodního domu v ruském městě Kemerovo.

Hasičům se podařilo lokalizovat epicentrum požáru, který ještě během noci uhasili. Podle svědectví, na něž odkazuje server RT, mohl být jeho příčinou  zkrat rozvodů elektřiny v dětském koutku nebo neodborná manipulace s ohněm, policie ale nevylučuje ani cizí zavinění. Podle svědectví z místa se po vypuknutí požáru nerozezněly žádné požární hlásiče ani nezazněla upozornění v rozhlase obchodního centra.

Požár se podle informací agentury TASS rozpoutal ve čtvrtém, nejvyšším patře obchodního domu Zimaja višnja (Zimní višeň), který stojí v centru města, a pohltil oblast o rozloze 1600 metrů čtverečních. Z hořící budovy bylo zachráněno 20 lidí, další stovce návštěvníků se podařilo utéct do bezpečí.

Podle BBC se někteří lidé zachraňovali před požárem skokem z oken obchodního domu. Ve dvou místnostech, které byly součástí kina, se údajně propadla střecha.

Sociální sítě zaplavila svědectví z hořícího obchodního centra. Jednou z žen, které se podařilo z budovy uniknout, je Anna Zarečněva, která zachytila na video na sociální síti Instagram průběh evakuace.

„Šli jsme do obchodního centra, ale nedopadlo to dobře. Museli jsme odejít kvůli ohni. Ve třetím patře, kde je kino, je naprostá tma, plno kouře, lidé panikaří, děti pláčou,“ zaznívá podle RT ve videu, natočeném při odchodu z budovy. V momentu, kdy místo opouští, se začíná přízemí zaplňovat kouřem.

Když Anna společně se synem vyšla na ulici, její manžel se údajně pokusil vrátit pro oblečení, které za sebou nechali. Popsal chaos v kině, kde údajně viděl děti obklopené jedovatým kouřem, které byly odloučené od rodičů.

...Это просто ужас... трудно описать то,что сегодня произошло ... Обычный выходной день. Всей семьёй решили сходить в кино на #тихоокеанскийрубеж .Нарядились в лучшие одежды и поехали. Весь ТЦ «Зимняя Вишня» был заполнен посетителями. Место на парковке вокруг него нашли с трудом. Пришли как раз к началу фильма. Места были в 1-м зале на 5-и ряду. Где-то в середине сеанса дверь открылась и в свете,поступающего из холла раздался крик: «Пожар!пожар!» . Схватив Даниила за руку я быстро побежала с ним к выходу из зала.Дима шёл следом . Сеанс не прервали, свет в зале так и не включили . Сигналку слышно не было. Толпа ломанулась через одни узкие двери. Второй выход почему-то не открыли(а был ли он?樂),да и вторую створку не открыли у этой двери. Выскочив из кинозала ,мы увидели плотный чёрный едкий дым,который полностью затянул детскую игровую площадку и 2-й кинозал-их было совсем не видно .Дышать уже было нечем. Добежали до лестницы:там уже люди в большей панике спускались вниз . Кто-то спускался на лифте . Очень много плачущих и кричащих детей. Я и Даниил стали спускаться вниз. Дима был где-то там,позади,пытаясь регулировать натиск обезумевших людей. Ведь взрослые бежали оттуда,расталкивая и давя детей. На лестнице время от времени толпа тоже поддавалась панике,но мужчины,находящиеся в ней быстро успокаивали всех,крича : «Без паники!Спокойно! Мы все спустимся!». Кто-то впопыхах поскользнулся и упал на ступеньках. Тут же ему помогли подняться☝. Когда добрались с Даней до второго этажа позвонил Дима-уточнил где мы. Узнав,что почти спустились-решил вернуться за верхней одеждой. В этот момент он был уже на 3-м этаже. Затем поднялся назад к гардеробу,но там уже не было видно ничего. Администратор в панике стояла и не знала что делать,какой-то мужчина кричал,что там ,в одном из кинозалов остались его дети . Найдя кем-то оброненную шапку Дима намочил её водой и попытался пройти к залу. Но плотность и едкость дыма были столь высоки,что шапка просто не помогала . «У вас есть противогаз?!!»-стал просить он у обезумевшего охранника. Но тот только развёл руками. Попытка пробраться к детям оказалась тщетной.⬇️⬇️⬇️

Příspěvek sdílený Анна Заречнева (@annazare4neva),

Viceguvernér regionu Kemerovo Vladimir Chernov uvedl podle TASS uvedl, že identifikace obětí v požáru začne v pondělí ráno. Slíbil, že úřady pomohou rodinám zabitých a zraněných. „Pomůžeme, do jaké míry, ještě upřesníme,“ řekl novinářům.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Obchodní dům s plochou 23 tisíc metrů čtverečních stojí ve městě od roku 2013. Je u něj parkoviště pro 250 aut, uvnitř jsou obchody, bowling, dětské centrum, kino a malá zoo.

Nejtragičtější požáry v Rusku

(řazeno podle počtu obětí)

156 obětí: 5. prosince 2009 - Při požáru nočního klubu v ruském městě Perm přišlo o život 156 lidí; požár způsobila pyrotechnika, která podpálila výzdobu na stěnách a stropu.

62 obětí: 20. března 2007 - Při požáru v domově důchodců v městečku Kamyševatskaja na jihu Ruska zahynulo 61 klientů domova a jedna zdravotní sestra.

54 obětí: červenec 2010 - Lesní požáry v okolí Moskvy a měst Tver, Vladimir a Voroněž zničily statisíce hektarů porostů a vyžádaly si 54 obětí; kritická situace vznikla v jaderném středisku Sarov, odkud musel být odvezen veškerý hořlavý a výbušný materiál.

46 obětí: 9. prosince 2006 - V moskevské léčebně pro narkomany zahynulo při požáru 46 lidí, dalších 214 lidí se podařilo zachránit. Signalizace sice fungovala, ale únikové východy zůstaly zavřené. Požár způsobil žhář.

44 obětí: 24. listopadu 2003 - Při požáru na koleji Univerzity přátelství národů Patrice Lumumby v Moskvě zemřelo 44 lidí a 180 utrpělo zranění.

38 obětí: 26. dubna 2013 - Celkem 38 obětí si vyžádal požár v psychiatrické léčebně ve vsi Ramenskij u Moskvy.

37 obětí: 13. září 2013 - Požár psychiatrické léčebny ve vsi Luka v Novgorodské oblasti severozápadně od Moskvy si vyžádal 37 obětí.

25. března 2018 - Nejméně 37 lidí zemřelo při dnešním požáru v obchodním centru na Sibiři. Dalších 43 lidí utrpělo zranění a až 70 osob úřady pohřešují.

34 obětí: duben 2015 - Několikadenní lesní požáry v Chakaské autonomní republice a Zabajkalském kraji na jihu Sibiře si vyžádaly 34 obětí a zhruba 2000 rodin připravily o střechu nad hlavou.

29 obětí: 4. listopadu 2007 - Nejméně 29 obětí si vyžádal požár, který zachvátil domov důchodců v obci Velje-Nikolskoje u Tuly ve středním Rusku.

28 obětí: 10. dubna 2003 - Při požáru ve školním internátu v dagestánské Machačkale přišlo o život 28 hluchoněmých dětí ve věku od osmi do 14 let.

23 obětí: 30. ledna 2009 - Požár v domově důchodců v Podjolsku v republice Komi na severu Ruska připravil o život 23 lidí.

,
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.