4. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V KLDR prodávají tablet s aplikací nahrazující doktora. Pro potěšení Kima se jmenuje iPad

Vládce se tentokrát ukázal v plné síle, na rozdíl od prvních vystoupení po svém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vládce se tentokrát ukázal v plné síle, na rozdíl od prvních vystoupení po svém... | foto: Reuters

PCHJONGJANG/PRAHA Severní Korea se nesnaží dohánět svět jen ve vývoji raketových technologií a jaderném programu. Jejím nejnovějším produktem je tablet, který dostal název „iPad“, respektive „Ryonghung iPad“. Ačkoliv jeho výkon nedosahuje kvalit výrobku firmy Apple, je zřejmé, že chce názvem své zákazníky v KLDR nalákat. Že tím porušuje autorská práva americké společnosti, je věc druhá.

Nově vyvinuté vymoženosti dělá v KLDR tamní anglicky psaný magazín o zahraničním obchodu. „Ryonghung iPad je mezi zákazníky oblíbený. Nabízí mnoho funkcí, například čtení různých výstupů digitálních informací, kancelářské práce či jiné dokumentace,“ chlubí se společnost v reklamním textu.

Přístroj je vybaven 40 aplikacemi a byl prý oceněn na severokorejském festivalu nových technologií v roce 2016. „iPad“ údajně nabízí i funkci, která dokáže diagnostikovat uživateli až 1200 různých nemocí a navrhuje mu následně formu jejich léčby.

Výrobek pchjongjangské společnosti Mjohjang IT umožňuje i připojení k internetu. To ale nic nemění na tom, že jsou v KLDR možnosti internetu velmi omezené a nabízí přístup k jen něco málo přes třiceti serverům. Kolik stroj stojí, reklama nespecifikuje, vystačuje si s oblíbeností u zákazníků.

Autorská práva? Hlavně vůdcovo potěšení

Web NK News, který se zaměřuje na severokorejskou problematiku, informoval, že vypůjčení názvu společnosti Apple je do očí bijící porušení autorských práv.

„Nesmíte používat, nebo si registrovat názvy, ani jejich části, Apple, iPod, iTunes, Macintosh, iMac nebo jakoukoliv další ochrannou známku Apple, včetně grafických symbolů, log, ikon, nebo jejich variací, což platí i pro jméno společnosti a všech produktů, pokud není uvedeno jinak,“ stojí na webové stránce firmy z kalifornského Silicon Valley.

Kim Čong-un během jednoho z testů balistických střel.
Severní Korea otestovala další balistickou raketu.

Ryonghung iPad není prvním severokorejským produktem, který se nápadně podobá některému z přístrojů společnosti Apple. V roce 2015 se objevily fotografie počítače od firmy Blue Sky sídlící v KLDR, který vypadá přesně jako iMac od Appleu. Ještě o rok dříve vyvinuli v Severní Koreji operační systém, který jako by z oka vypadl OS X od kalifornské firmy.

Severokorejské technologické firmy se tak zřejmě chtějí zalíbit svému vůdci Kim Čong-unovi. Podle serveru Gizmodo je totiž celoživotním fanouškem Appleu a sám jeden z jeho pravých přístrojů používá.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz